20191023_105431

Dodano 12 listopada 2019 Do Aktualności

Unleash 2019 – podsumowanie

W dniach 22-23 października w Paryżu odbyła się kolejna edycja UNLEASH, podczas której prawie 5000 osób z całego świata dyskutowało na temat zmian na rynku pracy, nowych technologii i roli HR.

Konferencję otworzył Peter Hinssen, współzałożyciel nexxworks, wystąpieniem „Przemysł 4.0: Nowa wizja globalizacji”. W swojej bardzo dynamicznej prezentacji (aż 360 slajdów w 45 minut!) opowiadał o tym, jak globalizacja i nowe technologie zmieniają świat i nasze miejsca pracy. Zwrócił uwagę, że tempo zmian jest tak szybkie, że mamy problem z dostosowaniem się do nich, czego przykładem jest np. niedoskonały system edukacji.

Kolejną prelekcję na głównej scenie wygłosiła Heather E. McGowan. Opowiadała o przygotowaniu się do zawodów, które jeszcze nie istnieją i roli, jaką powinien odgrywać w tym procesie dział HR. Mówiła, że młodzi ludzie, którzy kończą w tym momencie studia, przez całe swoje życie będą pracować średnio w siedemnastu firmach z pięciu różnych branż! Ciągłe dokształcanie się jest kluczem do przetrwania w tak szybko zmieniającym się świecie, dlatego powinniśmy wybierać prace, które pozwolą im nieustannie nabywać nowe umiejętności.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość wzięcia udziału w różnorodnych prelekcjach, które odbywały się na kilkunastu scenach. Dotyczyły następujących zagadnień: przywództwo, zarządzanie talentami, zaangażowanie, szkolenia i rozwój, analityka danych HR-owych, transformacja cyfrowa itp. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Wybór był tak szeroki, że niejednokrotnie mieliśmy problem z wyborem następnego wystąpienia.

Na zakończenie pierwszego dnia na scenie głównej uczestnicy konferencji mieli okazję posłuchać dwóch prelekcji. Pierwsze, dotyczące transformacji cyfrowej i przyszłej roli HR, wygłosiła Janina Kugel z Siemens. Według niej przed działami HR jest wyzwanie stworzenia kultury ciągłego uczenia się i zachęcania do współpracy oraz dostarczanie pracownikom narzędzi i wskazówek potrzebnych do przejęcia odpowiedzialności za własną karierę.

Drugie wystąpienie należało do Boba Geldofa. Jego inspirujący wykład dotyczył wpływu każdego człowieka i każdej firmy na kierunek, w jakim zmienia się świat.

Fantastyczne otwarcie drugiego dnia zapewnił swoim przemówieniem Josh Bersin. Podczas swojej prezentacji podjął się analizy obecnego, nie do końca dobrze funkcjonującego rynku technologii HR. Technologie te muszą umożliwić pracownikom, menadżerom i działom odpowiadającym za zasoby ludzkie podejmowanie działań na podstawie danych, które tak żmudnie gromadzi każda organizacja. Wniosek był taki, że obecnie mamy zdecydowanie za dużo hałasu i za mało działań. Bersin wielokrotnie podkreślał także rolę employee experience – jego zdaniem należy kłaść dużo większy nacisk na elementy, które wspierają wydajność pracownika i pomagają ją rozwijać. Mowa tu o możliwości rozwoju, dobrym samopoczuciu, bezpieczeństwu psychicznym czy zdrowiu. Idąc za tym należy skupić się ulepszeniu systemów i programów, które mają nam pomagać w codziennym wykonywaniu służbowych obowiązków – nasza praca musi stać się mądrzejsza, a nie szybsza.

Erin Meyer podczas bardzo żywiołowego wystąpienia „The culture map” pokazała, w jaki sposób kultura, z której się wywodzimy, wpływa na sposób naszej pracy, współpracę z innymi ludźmi i na co zwrócić uwagę, aby na globalnym rynku stworzyć dobrze współpracujący i efektywny zespół.

Polskie akcenty

Podczas UNLEASH w Paryżu pojawiło się sporo polskich akcentów. Na scenach swoje case studies prezentowało aż trzech naszych rodaków! Katarzyna Zadrożna opowiadała, jak istotne w pracy jest poczucie szczęścia i jak w AmRest tworzą „A fun place to learn, lead and love”. Więcej informacji nt. temat znajdziecie w wywiadzie, który mieliśmy przyjemność przeprowadzić podczas Unleash. Reprezentująca Netguru Dorota Piotrowska podzieliła się swoim doświadczeniem we wspieraniu zaangażowania i rozwoju pracowników w szybko rozwijającej się, cyfrowej organizacji, a Wojciech Iwańczak w duecie z Danem Hutchinsonem, opowiadał o transformacji cyfrowej doświadczeń pracowników w Schneider Electric.

Wśród samych uczestników również często słyszeliśmy rozmowy w naszym ojczystym języku, a w strefie expo (liczącej ok. 200 wystawców) można było odwiedzić stoiska czterech polskich firm – Codility, HCM Deck, Perkspotting i Talent Alpha, która wygrała konkurs startupów.

Kolejne edycje

EmployerBranding.pl jest patronem medialnym UNLEASH. Jeśli interesuje Cię przyszłość pracy i chcesz być na bieżąco z nowościami z obszaru HR Tech, nie może Cię zabraknąć na przyszłorocznych edycjach UNLEASH, które odbędą się w:

  • Londynie – 24-25 marca 2020,
  • Las Vegas – 12-13 maja 2020,
  • Paryżu – 20-21 października 2020.

Więcej informacji na stronie organizatora: www.unleashgroup.io.

Tagi : , ,