Small group of young people at a business meeting in a cafe

Dodano 7 kwietnia 2017 Do Aktualności

Sytuacja na rynku pracy w I kwartale 2017 roku

Zgodnie z oczekiwaniami

Pierwszy kwartał 2017 roku nie zaskakuje. Zgodnie z prognozami ekspertów bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, a ofert pracy przybywa, jednak tempo wzrostu ich liczby nie jest już tak zawrotne jak w roku ubiegłym. Na portalu Praca.pl liczba publikowanych ogłoszeń o pracę zwiększyła się  o 4% w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku. Perspektywy zatrudnienia również napawają optymizmem – aż 18% przedsiębiorstw deklaruje, że w II kwartale tego roku będzie zwiększać zatrudnienie.

Zmiana rozkładu sił

Analiza ofert pracy zamieszczonych na Praca.pl w zeszłym roku jednoznacznie plasowała województwo dolnośląskie na pozycji lidera. W pierwszym kwartale tego roku na pierwsze miejsce wśród województw z największą liczbą ofert pracy wysunęło się mazowieckie, przesuwając dotychczasowego lidera na miejsce drugie. Znacznie wzrosła też liczba ofert pracy publikowanych w województwach pomorskim i śląskim.

W pierwszym kwartale 2017 roku portal Praca.pl odnotował wzrost liczby ofert pracy w Gdańsku o 39%, w Szczecinie o 14% i w Warszawie o 9%.

Pracownika produkcyjnego pilnie zatrudnię

W pierwszym kwartale 2017 roku najwięcej ofert pracy na Praca.pl publikowanych było w obszarach: Sprzedaż i obsługa klienta, Praca fizyczna, Przemysł i produkcja, Informatyka i administracja oraz Inżynieria i projektowanie.

Zgodnie z prognozami na rynku pracy największe jest zapotrzebowanie na pracowników fizycznych (wzrost ogłoszeń o pracę z tego obszaru na poziomie 109% w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku) oraz  produkcyjnych (wzrost o 72%).

Niezmiennie, na Praca.pl najwięcej ofert pracy publikowanych jest w obszarze sprzedaż i obsługa klienta, aż 25% wszystkich ogłoszeń pochodzi właśnie z tego obszaru.

Wzrost liczby ogłoszeń z obszarów zawodowych, w których jest ich najwięcej, szczególnie widoczny jest w województwach: opolskim, łódzkim i lubuskim.

W województwie śląskim pracodawcy znacznie częściej niż w pierwszym kwartale 2016 roku szukali pracowników w obszarze informatyki (wzrost liczby ogłoszeń o 51%) oraz inżynierii i projektowania  (wzrost o 27%).

Na jakie stanowiska Polacy aplikują najczęściej?

Analiza aplikacji niezmiennie wskazuje, że największą popularnością wśród kandydatów cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i obsługą klienta.

Kandydaci najczęściej aplikują na następujące stanowiska: Sprzedawca, Przedstawiciel handlowy, Pracownik biurowy, Specjalista ds. administracyjnych i Pracownik Produkcyjny.

Z największą konkurencją natomiast powinny liczyć się osoby kandydujące na stanowiska związane z pracą biurową, administracją oraz bazami danych.

Warto uczyć się czeskiego

Liczba ogłoszeń o pracę, w których wymagana jest znajomość języka obcego nieznacznie zmalała w stosunku do analogicznego okresu w 2016 roku. Wyjątkiem są oferty pracy, w których wymagana jest znajomość języka czeskiego, których liczba wzrosła aż o 66%. W Czechach bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie, w lutym wyniosło 5,1%. W związku z tym czescy pracodawcy chętnie zatrudniają polskich pracowników, kusząc ich wyższymi niż w Polsce zarobkami. Udanej współpracy sprzyja z pewnością bliskość kulturowa, językowa i geograficzna.

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie specjalistów Praca.pl

Od dłuższego czasu pracownicy czują się coraz pewniej na rynku pracy. Utrzymujący się niski poziom bezrobocia powinien sprzyjać wzrostowi wynagrodzeń. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w lutym średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w porównaniu ze styczniowym o 28 zł (do poziomu 4305 zł.), a w porównaniu z lutym 2016 roku aż o 168 zł.  Wiele też zależy od samych pracowników. Badania Praca.pl wskazują, że 27% ankietowanych boi się zapytać o podwyżkę. Eksperci Praca.pl prognozują, że korzystna, z punktu widzenia pracowników sytuacja powinna wpłynąć również na większą odwagę w trudnych rozmowach o podwyżce.

Tagi : , , ,