Dodano 11 Wrzesień 2017 Do Aktualności

Rekrutacja przez Skype’a?

Skype – komunikator internetowy umożliwiający użytkownikom prowadzenie darmowych rozmów i jednoczesne obserwowanie się za pomocą kamer. Do tej pory najczęściej kontaktowaliśmy się w ten sposób ze znajomymi czy z rodziną. Jednak coraz częściej Skype wykorzystują firmy, które tą drogą rekrutują pracowników.

Taki sposób prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo wygodny zarówno dla pracodawcy, jak i kandydata. Szczególnie wtedy, gdy obie strony dzieli spora ilość kilometrów.

Należy jednak pamiętać, że rozmowa pomimo wirtualnej formy, ma dokładnie takie samo znaczenie, jak spotkanie z pracodawcą twarzą w twarz. Trzeba się do niej solidnie przygotować, bo często taka tozmowa jest jeszcze bardziej wymagająca.
O czym musimy pamiętać?

Dress Code

Odpowiedni strój wydaje się być oczywisty, ale jak powinien wyglądać w sytuacji, kiedy rekruter nie widzi  nas na żywo? Dokładnie tak samo jak w przypadku standardowej rozmowy. Chociaż kamera obejmuje tylko górną partię ciała, musimy założyć kompletny strój łącznie z odpowiednim obuwiem. Nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy musieli wstać lub odejść od ekranu komputera.

 Otoczenie

W tym przypadku odgrywa dużą rolę. Należy zwrócić uwagę, aby w otoczeniu widzianym okiem kamery, panował porządek. Najlepiej ustawić komputer  w ten sposób, aby mieć za plecami gładką, jasną ścianę. Wtedy nic nie będzie rozpraszać rozmówcy, a kandydat wypadnie bardziej profesjonalnie.  

 Spokój

Zadbaj o to, żeby rozmowy nic nie zakłócało. Uprzedź domowników, wycisz wszystkie telefony i wyłącz sprzęty gospodarstwa domowego, jeśli mogą wydawać dźwięki.

 Login Skype

Osoba rekrutująca musi znać nasz login do Skype’a. Powinien on być profesjonalny. Jeśli posługujemy się już loginem typu „misiaczek79”, najlepiej na potrzeby rekrutacji, założyć na Skypie nowe konto, którego nazwa będzie związana z naszym nazwiskiem. I ten login podać do kontaktu potencjalnemu pracodawcy.

 Jakość połączenia

Upewnij się, że Twoje połączenie z Internetem jest na tyle mocne, żeby przeprowadzić rozmowę bez zakłóceń. Sprawdź, czy mikrofon oraz kamera działają, jak należy. Jeśli w trakcie rozmowy nastąpią zakłócenia w połączeniu i nie dosłyszymy pytania, trzeba poprosić o jego powtórzenie.  Podczas rozmowy nie należy przełączać widoku rozmówcy na pełny ekran – dobrze jest widzieć siebie.

 Zachowanie

Trzeba aktywnie słuchać tego, co mówi rekruter. Nie należy rozglądać się dookoła czy patrzeć w dół, tylko przez cały czas utrzymywać z rozmówcą kontakt wzrokowy.  Przede wszystkim podczas rozmowy nie klikaj w klawiaturę! To nie tylko nieprofesjonalne, ale też niedozwolone – np. jeśli rekruter chce sprawdzić Twoją wiedzę, może istnieć podejrzenie, że wyszukujesz informacje w sieci.

Na taką formę rekrutacji decyduje wielu pracodawców, zwłaszcza w sytuacji, kiedy centrala firmy mieści się w odległych częściach Polski. Usprawnia to proces rekrutacyjny, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jak mówi Anna Sitek z działu HR firmy Politan: „Podczas rekrutacji często wykorzystujemy komunikację z kandydatami przez Skype’a. Tak przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna merytorycznie niczym nie różni się od spotkania twarzą w twarz, a jest znacznie wygodniejsza, zarówno dla osób ubiegających się o pracę, jak i dla naszej firmy. Kandydat, który nie musi przyjeżdżać na rozmowę z odległej miejscowości oszczędza swój czas i pieniądze, a my możemy szybko i sprawnie taką rozmowę przeprowadzić w każdym zacisznym miejscu w firmie.  Tuż przed rozmową testujemy łącze – osoba rekrutująca wysyła do kandydata nazwę użytkownika i prosi o przesłanie nazwy użytkownika kandydata. Chcemy uniknąć sytuacji, aby podczas właściwej rozmowy wystąpiły problemy. Jeżeli pierwszym etapem w rekrutacji „face to face” są zadania, to „kandydat Skype” otrzymuje je wcześniej na maila i odsyła je tuż przed rozpoczęciem rozmowy. Jak już wspomniałam, taka rozmowa ma identyczne znaczenie jak osobiste spotkanie, więc warto się do niego dobrze przygotować. Zwłaszcza, że w najbliższym czasie rekrutacja online nie powinna już nikogo dziwić.

 

Źródło: materiały prasowe

Tagi : , , ,