1-1080x675

Dodano 5 lutego 2019 Do Aktualności, Wyróżnione

Przywództwo i innowacje – główne motywy Front Edge 2019

II-ga edycja Konferencji FRONT EDGE Innovation & Leadership Summit już 8-9 kwietnia 2019 w Krakowie, a my publikujemy rozmowę z Piotrem Prokopowiczem – Przewodniczącym Rady Programowej Front Edge 2019.

Mikołaj Garlak: Jakie są motywy przewodnie konferencji?

Piotr Prokopowicz: Od samego początku istnienia FRONT EDGE interesowały nas dwa fundamentalne zjawiska: przywództwo i innowacje oraz ich wzajemne powiązania. Z naszych doświadczeń biznesowych i badawczych wynika jednoznacznie, że wdrożenia nowych rozwiązań powstają tam, gdzie istnieje klimat dla innowacyjności, gdzie kultura nagradza pracowników za niezależne myślenie oraz tam, gdzie liderzy są w stanie wstrzyknąć w pracę poczucie sensu. Jak robią to najlepsi? O czym należy pamiętać tworząc innowacyjne zespoły? W jaki sposób zachować kulturę innowacji w biznesie, który się szybko skaluje? Jak nauka i biznes wzajemnie inspirują się do tworzenia coraz to lepszych, praktycznych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych? O tym właśnie jest FRONT EDGE.

MG: Jak łączą się ze sobą motywy przewodnie? Czego możemy spodziewać się najwięcej?

PP: Jednym z najtrudniejszych elementów zarządzania innowacyjnością jest zachowanie równowagi – między kreatywnością a wdrożeniami, między autonomią i koordynacją, między orientacją krótkoterminową i długoterminową. Tworząc program FRONT EDGE staraliśmy się z kolei zachować równowagę między przedstawieniem konkretnych studiów przypadków i narzędzi zarządzania innowacją i procesem twórczym, a wiedzą i inspiracją pozwalającą na systematyzację refleksji i tworzenie własnych pomysłów na innowacje.

MG: Czym zaskoczy nas tegoroczna edycja?

PP: To, co szczególnie interesuje nas w tegorocznej edycji, to rola przywództwa i kultury organizacji w zarządzaniu innowacyjnymi zespołami. Praktycy, menedżerowie, twórcy gier i artyści będę przedstawiać swoje doświadczenia związane z przewodzeniem kreatywnym zespołom, jednocześnie pokazując praktyki i narzędzia, które im w tym pomogły. Myślę, że to, co zaskoczy uczestników, to wspólnota doświadczeń i wyzwań dyrektorów innowacji, naukowców i ludzi sztuki jeśli chodzi o proces tworzenia i wdrażania rozwiązań innowacyjnych.

MG: Jakie wartości niesie ze sobą innowacyjność? W czym może pomóc firmie / organizacji?

PP: Innowacyjność to tworzenie i wdrażania nowych rozwiązań. Choć zwykle identyfikuję się ją z przełomowymi innowacjami technologicznymi, w rzeczywistości mamy z nią do czynienia za każdym razem, kiedy pracownik wpada na nowy pomysł usprawnienia czegokolwiek w swojej firmie i podejmuje działania, żeby pomysł ten zamienić na działanie. Czy istnieje firma, której sukces na rynku nie zależy od wykorzystania innowacyjności swoich pracowników do realizacji swojej strategii? Mam nadzieję, że to pytanie retoryczne.

MG: Czego mogą nauczyć się uczestnicy podczas konferencji?

PP: Konkretnych modeli, narzędzi i praktyk pomagających w budowaniu zespołów i organizacji, które tworzą innowacje. To wszystko okraszone sporą dawką studiów przypadku, wiedzy naukowej i inspiracji.

MG: Co wyróżnia Front Edge wśród innych wydarzeń dotyczących innowacji i kultury organizacji?

PP: Jakich innych wydarzeń dotyczących innowacji i kultury organizacji? [Śmiech] Mówiąc poważnie, to, co wyróżnia FRONT EDGE to właśnie skupienie się na tematyce przywództwa, innowacji i kultury organizacyjnej. Dla nas osobiście ważne jest dodatkowo to, że cała konferencja – zarówno dzień prelekcji, jak i warsztatów – oparte są na solidnych dowodach, pochodzących zarówno z najbardziej innowacyjnych firm i branż, jak i nowoczesnej wiedzy naukowej.

Więcej na temat konferencji dowiecie się tutaj: https://frontedge.eu

Tagi : , , ,