Notebook and glasses  http://barnimages.com/

Dodano 14 Wrzesień 2017 Do Aktualności, Wyróżnione

Pracodawcy chcą zatrudniać ludzi, którzy potrafią „dowieźć cele”

Zapraszamy do lektury wywiadu z Joshem Bersinem, założycielem i zarządzającym Bersin by Deloitte, przeprowadzonego przez organizatorów konferencji HR Tech World.

HR Tech World: Świat zmienia się w niezwykle szybkim tempie. Co według ciebie wymusza te zmiany i jak organizacje mogą się do nich dostosować?

Josh Bersin: Według mnie zmiany są wywoływane przez czynniki z trzech kategorii. Są to: technologia, filozofia zarządzania oraz oczekiwania pracowników. Po pierwsze – technologia. Żyjemy w świecie, w którym cały czas jesteśmy online, dociera do nas zdecydowanie za dużo wiadomości, maili i informacji z innych źródeł i musimy sobie jakoś z tym radzić. Ponad 2/3 organizacji deklaruje, że ich pracownicy są przytłoczeni przez środowisko pracy, więc zadaniem HR-u jest upraszczanie, budowanie doświadczeń i wprowadzanie metodologii design thinking.

Po drugie – filozofia zarządzania. 92% firm uważa, że same są… źle zorganizowane, ale tylko 14% wie jak to naprawić. Chcemy, aby ludzie pracowali w małych zespołach, chcemy nagradzać współpracę i nieustanny rozwój, chcemy też, by ludzie pracowali powtarzalnie i byli blisko klienta. To wymaga, żebyśmy nauczyli się zarządzać inaczej, i wpływa na większość praktyk HR-owych: zarządzanie wynikami, szkolenia i rozwój, motywowanie czy wynagrodzenia.

Wreszcie – oczekiwania pracowników. Obecnie dla pracowników ważne jest, żeby pracodawcy kierowali się misją, jakimś wyższym celem, ale i traktowali ich po ludzku. Oczekują informacji zwrotnych i jasnej komunikacji. Chcą godnych benefitów związanych ze zdrowiem, możliwości godzenia pracy z życiem prywatnym, aby radzić sobie też z zalewem technologii. Oczekują też, że liderzy będą ich inspirowali.

HRTW: jaki sposób digitalizacja zmieniła sposób, w jaki ludzie współpracują w organizacjach? Jakich narzędzi potrzebujemy w HR, aby iść naprzód?

JB: Większość firm reorganizuje się w taki sposób, by pracować w zespołach lub sieciach zespołów. W taki sposób się teraz pracuje. Narzędzia cyfrowe w tym pomagają, ale też wymuszają rewolucyjne zmiany. Używamy zupełnie nowych narzędzi ułatwiających np. udzielanie informacji zwrotnych, proszenie o nie, współdzielenie celów i dzielenie się pracą. Te nowe technologie wpisały się już w HR-owy krajobraz, więc upewniłbym się, że wszystkie narzędzia, których wprowadzenie rozważacie, mają wbudowane funkcje związane właśnie z feedbackiem.

Widzę też w technologiach HR dużą zmianę: przejście od „zarządzania procesami” do „zarządzania pracą”. Nowe narzędzia do zarządzania wynikami to teraz narzędzia do łączenia celów z efektywnością – wystarczy spojrzeć na nowe aplikacje, żeby dostrzec, jak łatwo w nich tworzyć wątki dotyczące konkretnych zadań, sieci i grupy czy wspólnie pracować nad realizacją celów.

HRTW: Idea tzw. „gig economy – uberyzacji pracy” wydaje się nie do zatrzymania. Czy twoim zdaniem tak jest i jak HR powinien zareagować?

JB: Tak, to trwały trend. Dziś pracodawcy chcą zatrudniać ludzi, którzy potrafią „dowieźć cele” – zrealizować projekt, odpowiedzieć na konkretną potrzebę organizacji. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy jak kierowcy Ubera. Z punktu widzenia HR-u oznacza to, że musimy wykorzystywać zasoby siły roboczej w bardziej strategiczny sposób. Zbyt wiele firm ciągle traktuje dostawców, kontraktorów jako zwykłych „dostarczycieli usługi”, a nie potencjalne wzmocnienie zespołu. Tymczasem to fantastyczne źródło wiedzy, z którego HR-owcy muszą się nauczyć korzystać.

HRTW: Trochę bardziej prywatnie – co ciebie inspiruje i pomaga ciągle angażować się w pracę?

JB: Czuję się w czepku urodzony. Nie mógłbym sobie wymarzyć lepszej drogi zawodowej. Mam dużo szczęścia, bo mogę połączyć moje doświadczenia zawodowe, wyniki naszych badań i siłę relacji, które mam z liderami HR na całym świecie, żeby pokazywać innym, jak będzie wyglądała przyszłość, uczyć ich sposobów radzenia sobie ze zmianami i pomagać HR-owi i liderom biznesu zrozumieć, jak mogą prowadzić do wzrostu wartości. Społeczność HR-owa jest niezwykła, pomocna – osobiście cieszę się z wszystkich kontaktów i szans, by się od siebie nawzajem uczyć i dzielić wiedzą. Wreszcie, jako inżynier uwielbiam technologię, więc okazja, by poznawać nowe rozwiązania i wspierać firmy technologiczne i HR-owców w zrozumieniu tego, jak można wykorzystać nowe narzędzia w miejscu pracy, to także niezwykłe doznanie.

Wywiad został opublikowany w oficjalnej broszurze konferencji HR Tech World, która odbyła się w III 2017 r. w Londynie. Josh Bersin będzie również prelegentem zbliżającego się HR Tech World, w dniach 24-25 X w Amsterdamie.

EmployerBranding.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

 

Tagi : , , , ,