Firmy rodzinne jako miejsce pracy - infografika

Dodano 15 Wrzesień 2016 Do Badania i raporty

Praca w firmach rodzinnych atrakcyjna dla millennialsów

Prawie 2/5 młodych Polaków chętniej wybrałoby na swojego pracodawcę firmę rodzinną – wynika z raportu „Wizerunek firm rodzinnych jako pracodawcy”, przygotowanego na podstawie badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Grupy On Board Think Kong, we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Firm Rodzinnych oraz Instytutem Biznesu Rodzinnego.

Jak wynika z raportu, biznesy rodzinne są dobrze postrzegane przez osoby w wieku 25-34 lata. Młodzi deklarują, że to dobre miejsca pracy ze względu na stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia, mniejsze ryzyko występowania konfliktów i niską stopę formalizacji. Jednocześnie wyniki badania pokazują też, że pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na potrzeby odbiorców w procesie rekrutacji i lepiej komunikować zalety pracy w przedsiębiorstwie familijnym – zdaniem aż 65% respondentów robią to niewystarczająco.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Firm Rodzinnych dodają, że w ostatnim czasie można zauważyć, że również menadżerowie z dużych korporacji coraz częściej stawiają na rozwój w mniejszej lub średniej firmie rodzinnej.

– To, co skłania ich do tej zmiany, to większy poziom autonomii, decyzyjności, wpływu na rozwój, strategię firmy, duży kredyt zaufania od pracodawcy. Oczywiście miejmy na uwadze to, że w wielu przypadkach specjaliści wyższego szczebla stawiający na dalszy rozwój i awans w hierarchii firmy mogą trafić na tzw. szklany sufit. W firmach rodzinnych u jego źródeł leży przekonanie, że osoby niebędące członkiem rodziny, nie powinny piastować najwyższych funkcji, np. w radzie nadzorczej czy zarządzie spółki – mówi Sebastian Margalski, dyrektor wykonawczy i członek zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

Firmy rodzinne jako miejsce pracy - infografika

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Grupy On Board Think Kong w sierpniu 2016 r., metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej grupie 708 osób pracujących.

Źródło: materiały prasowe

Tagi : , , ,