IMG_20180927_171654.386

Dodano 27 Wrzesień 2018 Do Aktualności, Wyróżnione

Pierwsza edycja Hiring Success Europe za nami

W dniach 19-20 września odbyła się w Berlinie pierwsza edycja konferencji Hiring Success Europe organizowanej przez SmartRecruiters. Jak było? Jakie tematy poruszano najczęściej? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego podsumowania.

Hiring Success to marka konferencji znana wszystkim tym, którzy są zainteresowani szeroko rozumianą tematyką pozyskiwania talentów. Konferencje dotychczas odbywała się tylko w San Francisco. W tym roku SmartRecruiters (z przedstawicielami którego mieliśmy już okazję rozmawiać kilkukrotnie – przypominamy nasze wywiady z Jeromem Ternynckiem, CEO firmy: wywiad 1, wywiad 2 i Rebeccą Carr – wiceprezydentem ds. produktu: wywiad 1, wywiad 2) zdecydowało o organizacji 1. europejskiej edycji wydarzenia. Przez 2 dni 400 HR-owców z ponad 20 krajów dyskutowało w Berlinie o tym, co przyniesie przyszłość i jak rekruterzy muszą się przygotować na zmieniające się potrzeby rynku i kandydatów.

Agenda konferencji składała się z wystąpień i paneli dyskusyjnych, w których udział wzięli przedstawiciele organizatora, firm i startupów oferujących swoje usługi w ramach ekosystemu SmartRecruiters, a także konsultanci i przedstawiciele działów HR z różnych organizacji. Dzięki temu, mieliśmy okazję nie tylko posłuchać o nowościach wdrożonych przez SmartRecruiters (prezentacja integracji panelu dla kandydatów z amazonową Alexą i możliwości zarządzania swoim zgłoszeniem poprzez komendy głosowe zrobiła na wszystkich bardzo duże wrażenie), ale również zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami ze świata HR Tech i najlepszymi praktykami rynkowymi. Całość uzupełniała część wystawiennicza, w której swoje stoiska miały takie firmy jak AmazingHiring, Digi-me, Honeypot, SmartDreamers, talent.io, xor, First Advantage czy polskie Codility.

Lista wystawców obrazuje jeden z trendów, który wielokrotnie przewijał się w konferencyjnych prezentacjach i kuluarowych rozmowach, tj. rekrutacja „tech talents”. O jakich rozwiązaniach i podejściach dyskutowano? M.in. o świadomym podejściu do publikacji ogłoszeń rekrutacyjnych (często poza utartymi schematami, czyli najpopularniejszymi portalami ogłoszeniowymi) i zaawansowanej analityce prowadzonych działań. Ciekawym wątkiem było wykorzystanie niekonwencjonalnych i bardzo precyzyjnych działań dobranych na podstawie głębokiego zrozumienia grupy docelowej, jej zachowań i preferencji. Jeden z przytoczonych przykładów pokazał, jak jedna z organizacji dotarła do programistów z wykorzystaniem tinderowego profilu ze zdjęcie Ady Lovelace – pierwszej programistki świata, powszechnie rozpoznawalnej w grupie docelowej.

Drugim szeroko omawianym tematem było diversity & inclusion. W obliczu powszechnego braku kandydatów (nie tylko w obszarze IT) pracodawcy muszą poszukiwać nowych, dotychczas nieeksplorowanych grup docelowych, w których mogliby pozyskiwać pracowników. Według prelegentów zwiększenie różnorodności pracowników w miejscu nie tylko pozwala zniwelować problemy zatrudnieniowe, ale również dać organizacji zastrzyk energii, wpuścić „świeżą krew”. Wiele uwagi poświęcono więc takim grupom jak: osoby z niezatartymi wyrokami sądowymi, więźniowie, uchodźcy czy osoby transseksualne.

Trzecim istotnym obszarem poruszanym podczas konferencji było wykorzystanie technologii i innowacji w działaniach sourcingowych i employerbrandingowych. Bigdata, chatboty, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe są już stałym i bardzo ważnym elementem konferencji rekrutacyjnych, a kolejne nowe rozwiązania pokazują, jak wiele w tym obszarze można jeszcze zrobić, wspierając się najnowszymi zdobyczami techniki. Konferencję zakończył konkurs dla startupów, który opiszemy w kolejnym materiale.

Jeśli zainteresowało cię Hiring Success Europe, zarezerwuj datę w przyszłorocznym kalendarzu. Kolejna europejska edycja konferencji odbędzie się w dniach 10-11 września 2019 r. w Amsterdamie. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Tagi : , , , ,