Online

Dodano 10 Wrzesień 2018 Do Aktualności

Nowoczesne technologie w rekrutacji

Wprowadzanie nowych technologii do HR nabiera tempa. Automatyzacja tego obszaru trwa w najlepsze i nie chodzi jedynie o usprawnienie czynności administracyjnych. Sztuczna inteligencja może znacząco wspomóc również żmudne elementy procesów HR-owych, np. tych związanych np. z poszukiwaniem talentów.

Gdy wpiszemy „asystent ds. rekrutacji” w wyszukiwarce serwisu Pracuj.pl, wyświetli się kilkadziesiąt ofert. Całkiem sporo. Z ich lektury wynika, że do zadań osób na takim stanowisku należy głównie zamieszczanie ogłoszeń, wstępna selekcja kandydatów i prowadzenie dokumentacji. To czynności administracyjne, niewymagające kreatywności, a zajmujące wiele czasu. Czy takich właśnie pracowników zastąpią roboty?

Skoro można pewne czynności wykonywać szybciej i taniej, to dlaczego tego nie zrobić? – pyta retorycznie Rebecca Carr, wiceprezes ds. produktu w SmartRecruiters. – Nie ma racjonalnego uzasadnienia, by takich elementów pracy HR-u nie automatyzować, to naturalna kolej rzeczy. Nie uciekniemy od optymalizacji rekrutacji, oddania części pracy robotom. Stanowiska, w ramach których pracownicy odpowiadają np. za organizację i umawianie spotkań czy pilnowanie, by wszyscy kandydaci wypełnili ankiety podsumowujące, będą odchodzić w niepamięć – podkreśla Carr.

Tego typu automatyzacja to jednak nie wszystko, na co możemy liczyć. Na rynku coraz więcej jest rozwiązań, które szerzej wspierają rekruterów – a dzięki temu zostawiają więcej przestrzeni na to, co w tej pracy ważne: budowanie relacji czy pracę nad strategią pozyskiwania talentów. Algorytmy pomagają np. wyszukiwać idealnych kandydatów (i mogą to robić zarówno w puli nowych aplikacji, jak i już zatrudnionych pracowników, wspierając rekrutację wewnętrzną) czy podpowiadać stanowiska najbardziej dopasowane do doświadczenia konkretnego kandydata.

Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest to, że uczą się w oparciu o big data. Analizują decyzje rekruterów nie z jednej, a z wielu organizacji, więc łatwiej im eliminować wpływ jednostkowych uprzedzeń konkretnej osoby prowadzącej proces – dodaje Rebecca.

To budzi również obawy. Co stanie się, jeśli uprzedzenie będzie na tyle powszechne, że i roboty zostaną nim obciążone? Co jeśli konkretne grupy kandydatów będą przez maszyny wykluczane z procesów i nigdy nie dostaną swojej szansy na zaprezentowanie umiejętności w bezpośrednim kontakcie z firmą? – Na te pytania będziemy sobie musieli odpowiadać wraz ze wzrostem wykorzystania sztucznej inteligencji – mówi Carr.

W dniach 19-20 września w Berlinie odbędzie się pierwsza europejska edycja konferencji Hiring Success organizowana przez SmartRecruiters. To spotkanie z liderami, inwestorami, najnowszymi startupami i specjalistami z obszaru rekrutacji, którzy poruszą temat przyszłości pozyskiwania talentów dla organizacji. Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia.

Tagi : , , , , , ,