Agnieszka Krajnik

Dodano 17 października 2016 Do Aktualności

Nie tworzymy projektów-wydmuszek

Z Agnieszką Krajnik z Provident, prelegentką konferencji Wizerunek pracodawcy! Employer branding a społeczna odpowiedzialność biznesu, rozmawiamy o roli działań CSR w budowaniu marki pracodawcy.

 

Employer branding i społeczna odpowiedzialność biznesu – to moda czy biznesowa konieczność?

Moim zdaniem każda firma, która dba zarówno o obecnych, jak i potencjalnych pracowników, powinna też dbać o kompatybilność działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i budowania marki pracodawcy (employer branding). Oba obszary się przenikają i w obecnych czasach to biznesowa konieczność, jeśli chce się osiągnąć sukces na rynku. Pytanie, jak je prowadzić, by były skuteczne – pozwalały ograniczać koszty, podnosić poziom zaangażowania pracowników. Recepta wydaje się prosta – wiarygodność, mówimy tylko o tym, co rzeczywiście robimy. Misja firmy i wartości, powinny być stałym i żywym element kultury organizacyjnej, a nie tylko zapisem na papierze. Nie tworzymy projektów-wydmuszek, które dobrze się prezentują, ale nie angażują pracowników. Podstawą działania jest autentyczność i przykład idący z góry. W Providencie od wielu lat prowadzimy program wolontariatu pracowniczego „Tak! Pomagam”. Odbywa się on na zasadach konkursowych. Projekty są oceniane przez samych wolontariuszy, co pozwala na wybór najlepszych, które otrzymują granty finansowe na realizację. Co ważne w wolontariat angażuje się także najwyższa kadra kierownicza i zarząd. To jest najlepszy dowód na to, jak istotny dla firmy jest ten program oraz cała strategia społecznej odpowiedzialności biznesu.

Wiarygodna komunikacja to mówienie także o rzeczach nie zawsze łatwych, ale z szacunkiem i odpowiedzialnie. Od wielu lat w firmie funkcjonuje Forum Pracownika – unikalna platforma dialogu między zarządem a zespołem. Wybory do Forum odbywają się raz na dwa lata i są anonimowe. Kandydaci zgłaszają się sami, ale reprezentantami poszczególnych oddziałów zostają te osoby, które zdobyły najwięcej głosów. Forumowicze są przedstawicielami swojej społeczności i w czasie spotkań z zarządem przedstawiają pomysły, tematy zgłoszone przez współpracowników. Dzięki ich aktywności co roku wprowadzanych jest wiele rozwiązań, które ułatwiają codzienną pracę.

O tym, jak ważne są dla firmy obszary employer branding i społecznej odpowiedzialności biznesu, niech świadczy fakt, że Provident co dwa lata przygotowuje Raport CSR obejmujący działania pozafinansowe. Właśnie wydaliśmy drugi raport społecznej odpowiedzialności za lata 2014–2015 we współpracy z firmą Deloitte. Dokument został zweryfikowany przez niezależną firmę audytorską PwC.

Realizujecie wiele działań wewnętrznych z zakresu CSR i EB. A jakie działania podejmujecie na zewnątrz i jakie korzyści przynoszą firmie?

CSR i EB są ze sobą ściśle powiązane. Najlepszym przykładem tego związku jest firmowy program współpracy ze środowiskiem akademickim „Kultura dzielenia się wiedzą”. Jest to cykl wykładów dla studentów, który prowadzimy od 2007 r. Jego celem jest przybliżenie studentom ogólnej wiedzy biznesowej. Pracownicy firmy – eksperci w danej dziedzinie – dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Integralną częścią każdej prezentacji jest warsztat tematyczny. Studenci rozwiązują konkretny przypadek w oparciu o wiedzę zdobytą wcześniej podczas wykładu. Udział w warsztatach to możliwość poznania od podszewki różnych biznesowych zagadnień, m.in. tego, jak się tworzy strategię firmy, na co zwrócić uwagę, organizując kampanię marketingową, ale także jak dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Jest to także doskonała okazja do zderzenia realiów akademickich ze światem biznesu.

Spotkania dotyczą m.in. public relations, komunikacji wewnętrznej, CSR, tematyki HR, marketingu. Do tej pory odbyło się 167 spotkań, w których uczestniczyło ponad 5000 studentów. Nasi eksperci byli gośćmi najlepszych uczelni na terenie całego kraju, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uczelni Łazarskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Gdańskiej. Uznanie studentów i nauczycieli akademickich przekłada się na bardzo duże zainteresowanie naszym programem praktyk wakacyjnych „One Level Up”. Nasza oferta jest konkretna – dwa miesiące płatnych praktyk, zdobywanie praktycznej wiedzy pod okiem ekspertów. Czasy, gdy praktyka polegała tylko na parzeniu kawy i robieniu ksero, odeszły na szczęście do lamusa. U nas studenci uczą się praktycznych rzeczy. Więcej o szczegółach programu „One Level Up”, a także innych naszych programach opowiem na konferencji, do udziału w której już teraz serdecznie zapraszam.

Tagi : , , , , ,