popularne języki programowania

Dodano 3 listopada 2015 Do Badania i raporty

Najpopularniejsze języki programowania

Wyszukiwarka ofert pracy Adzuna zainteresowała się tym, który język programowania może dać największą przewagę na rynku pracy. Temat jak najbardziej aktualny, szczególnie że specjaliści IT to obecnie jedna z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców grup.

W związku z tym w październiku przeanalizowano ponad 250 tysięcy ofert pracy, dostępnych w serwisie. 25 tysięcy zawierało frazę: wymagana znajomość języka programowania. Co ciekawe, ogłoszenia te były skierowane nie tylko do informatyków. – Wraz z rozwojem technologii online znajomość programowania jest mile widziana również w zawodach niebędących ściśle informatycznymi. Za przykład służyć może specjalista ds. marketingu cyfrowego lub zawody związane z analizą danych – wyjaśnia Hanna Piotrowska, manager Adzuna Polska.

Jaki język programowania okazał się tym najpopularniejszym? Zgodnie z badaniem, w niemalże co piątej ofercie z 25 tysięcy, poszukiwano specjalistów Java. Daje to około 5 tysięcy ogłoszeń. Podobny wynik osiągnęła Java Script – 18% ogłoszeń odnosiło się do tego języka. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: SQL, PHP, C# i C++. Spośród szesnastu języków, które znalazły się w badaniu, trzy najpopularniejsze z nich wymagane są w ponad połowie przeanalizowanych ofert, natomiast topowa czwórka w 70% wszystkich ofert dla programistów.

 

Języki programowania

 

Portal Adzuna sprawdził również, gdzie specjaliści IT znajdą dla siebie najwięcej ofert. Okazało się, że są to województwa mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie i śląskie. To właśnie tam zaoferowano prawie połowę z dostępnych ofert.

[L.R.]

 

Tagi : , ,

Dodaj komentarz