UNLEASH AMsterdam_ogólne

Dodano 31 października 2018 Do Aktualności, Wyróżnione

Myśląc o technologiach, myślmy przede wszystkim o człowieku – UNLEASH w Amsterdamie za nami

Przez dwa dni 5000 uczestników z całego świata dyskutowało w Amsterdamie nt. przyszłości pracy, a także roli technologii w codziennym życiu i funkcjonowaniu działów HR.

To, że technologie są głównym tematem UNLEASH, nie dziwi. Do niedawna konferencja nazywała się przecież HR Tech World, więc obecność w agendzie takich tematów jak wykorzystanie sztucznej inteligencji w rekrutacji, automatyzacja procesów administracyjnych, wykorzystanie chatbotów czy people analytics jest naturalne. Po raz pierwszy jednak w trakcie konferencji technologicznej tak mocno wybrzmiał aspekt… ludzki.

Tę kwestię, już podczas otwierającego konferencję wystąpienia, poruszył Josh Bersin. Rynek technologii HR-owych zmienia się niezwykle szybko, a specjaliści są zalewani kolejnymi rozwiązaniami. Efekt? Przytłoczenie. Decydentów, którym trudno wybrać najlepsze oferty, i… użytkowników, którzy gubią się w gąszczu aplikacji wykorzystywanych w organizacjach. Logowanie się do kilkunastu platform, konieczność nauki obsługi zróżnicowanych interface’ów i wyszukiwania informacji rozproszonych w różnych systemach – czy takich „ułatwień” chcemy dla pracowników? Jak podkreślił Bersin, w tej sytuacji koniecznością jest poszukiwanie rozwiązań doskonale wpasowujących się w tok pracy, których wykorzystanie będzie dla pracowników realną pomocą, a nie dodatkowym obowiązkiem.

Temat numer jeden: relacje, empatia i altruizm

„Jakość naszych relacji determinuje jakość naszego życia” – powiedziała Esther Perel w swoim wystąpieniu w głównej ścieżce konferencji. Jak podkreślała, po raz pierwszy w historii rynku pracy język relacji tak mocno wchodzi do miejsca pracy. O relacjach, wellbeingu i konieczności dbania o zdrowe środowisko pracy, a także wpływie tych czynników na skuteczność i innowacyjność firm, mówiło też wielu innych prelegentów. Najmocniej buddyjski mnich, Matthieu Ricard, który zamykając konferencję, powtórzył słowa Perel: „jakość relacji jest dla naszego dobrostanu najważniejsza, zdecydowanie ważniejsza niż poziom dochodów”.

Ciągle na topie: sztuczna inteligencja

Nie jest zaskoczeniem, że ten temat ponownie był jednym z głównych zagadnień poruszanych w trakcie wydarzenia. Jak prognozuje Josh Bersin, być może to jeden z ostatnich razów, kiedy o sztucznej inteligencji mówiło się tak dużo – wkrótce będzie bowiem tak naturalną częścią wszystkich rozwiązań technologicznych, że przestanie budzić aż tak duże zainteresowanie. Póki co jednak, sporo miejsca poświęcono zarówno możliwościom wykorzystania AI, jak i potencjalnym zagrożeniom z tego płynącym. Sztuczna inteligencja także może być uprzedzona! Uczy się bowiem od ludzi, wyciąga wnioski z naszego zachowania – jeśli więc nie nauczymy jej podejmowania obiektywnych decyzji, możemy zinstytucjonalizować uprzedzenia. To realne zagrożenie – podkreślało to wielu ekspertów w trakcie swoich wystąpień. Andrew Keen, kolejny z keynote’ów, powiedział nawet, że w dobie sztucznej inteligencji algorytmów my, ludzie, musimy na nowo zdefiniować, co oznacza bycie człowiekiem.

Polskie akcenty

UNLEASH w Amsterdamie miało tym razem wiele biało-czerwonych akcentów. Przedstawiciele AmRest zaprezentowali podsumowanie wdrożenia systemu kadrowego, a także poprowadzili sesję dyskusyjną. W części wystawienniczej można było odwiedzić stoiska aż czterech polskich firm – Codility, Emplocity, HCM Deck i Remote-how, a w rozmowach między delegatami – coraz częściej brzmiał język polski. Jest to wyraźna zmiana w porównaniu do poprzednich edycji UNLEASH i mamy nadzieję, że to dobry prognostyk dla polskiego rynku technologii HR.

Jak zwykle na UNLEASH było też miejsce na networking i inspiracje. Wymiana doświadczeń, możliwość rozmów z wystawcami – zarówno dojrzałymi, jak i start-upami, sesje dyskusyjne. To wszystko uzupełnia program konferencji i – zdaniem niektórych uczestników – jest być może nawet cenniejsze niż same prezentacje.

Nieodłącznym elementem UNLEASH jest również konkurs dla startupów oferujących rozwiązania HR Tech. W zmienionej formule wzięło w nim udział zdecydowanie więcej młodych firm niż dotychczas. O szczegółach napisaliśmy tutaj.

Kolejne edycje konferencji odbędą się:

  • 19-20 marca 2019 r. w Londynie
  • 14-15 maja 2019 w Las Vegas
  • 22-23 października w Paryżu

Więcej informacji nt. poszczególnych wydarzeń: www.unleashgroup.io.

Zdjęcie: UNLEASH.

Tagi : , , , , , , , ,