migracje-zarobkowe-polakow-2

Dodano 27 grudnia 2015 Do Badania i raporty, Wyróżnione

Migracje zarobkowe Polaków

Ponad trzy miliony Polaków rozważa obecnie migrację zarobkową. Oznacza to, że co dziesiąty dorosły ma w swojej głowie myśli o wyjeździe z kraju. – Migracje są w dzisiejszym, zglobalizowanym świecie naturalnym procesem. Otwartość granic powoduje, że ludzie przemieszczają się w poszukiwaniu lepszych warunków życia i pracy (…). Jednocześnie nadmierna skala tego zjawiska może generować problemy. W pewnym stopniu już się z nimi borykamy. – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.  To właśnie Work Service sprawdził plany emigracyjne polskiego społeczeństwa w najnowszym badaniu „Migracje zarobkowe Polaków”.

Pierwszym pytaniem, które samo narzuca się przy analizie raportu na temat migracji z Polski, jest to kto emigruje? Gdybyśmy mieli stworzyć profil takiej osoby to byłby to człowiek młody i pracujący obecnie na pełen etat. Prawdopodobnie taka osoba pochodziłaby z południowego lub wschodniego regionu Polski, z małej miejscowości lub wsi i posiadała średnie lub zawodowe wykształcenie. Wybierając kierunek emigracji zdecydowałaby się pewnie na Niemcy, Wielką Brytanię lub Norwegię. Mogłoby to być ewentualnie jeszcze USA, Francja i Kanada. Można też stwierdzić, że raczej wybrałaby emigrację czasową.

Jakie jeszcze pytania nasuwają się w kontekście wyników badania? Interesujące jest na pewno to, dlaczego ludzie emigrują? Jak pokazuje raport niezmiennie podstawowym powodem wyjazdów Polaków są lepsze perspektywy finansowe za granicą. Chodzi tutaj nie tylko o wyższe zarobki, ale też lepszy standard życia i warunki socjalne. Dodatkowo badani deklarowali, że do wyjazdu skłonił ich brak odpowiednich perspektyw w Polsce. Dla porównania tym, co zatrzymuje w kraju są, jak można się domyślać, rodzina i znajomi. Co ważne, nieomal 40% badanych zadeklarowało, że nie chce wyjeżdzać ze względu na atrakcyjną pracę w kraju. To wyższy wynik niż w poprzednich edycjach badania.

Obecnie o emigracji wciąż myślą trzy miliony Polaków, ale jeszcze kilka miesięcy temu były to cztery miliony. Spadek zainteresowania Polaków emigracją jest najprawdopodobniej skutkiem poprawiającej się sytuacji na krajowym rynku pracy. Coraz częściej słyszymy o wzroście zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń. Bezrobocie osiągnęło jednocyfrowy wynik, zgodnie z przewidywaniami. Pozytywne dane dotyczące rynku pracy, ale też i całej gospodarki, docierają do opinii publicznej i zapewne są jednym z  wyznaczników planów emigracyjnych. – (…) emigracja zarobkowa z Polski jest raczej związana z bardzo wysokimi oczekiwaniami co do standardu zatrudnienia i życia za granicą niż negatywną oceną sytuacji panującej w Polsce (…). – komentuje Maciej Duszczyk, Ekspert CEED Institute.

Po więcej informacji można sięgnąć do raportu „Migracje zarobkowe Polaków”.

[L.R.]

Tagi : , ,

Dodaj komentarz