Fun at work

Dodano 21 czerwca 2019 Do Badania i raporty

Międzynarodowy krajobraz radości w pracy 2019 – wyniki badania

Niemal 100% ankietowanych w badaniu „Międzynarodowy krajobraz radości w pracy 2019” potwierdziło, że radość w pracy jest dla nich bardzo ważna. Większość z nich wyraziła również gotowość do opuszczenia obecnego pracodawcy w momencie, w którym przestaliby czuć się szczęśliwi w obecnym miejscu zatrudnienia.

Raport przygotowany przez AmRest i HRM Institute we współpracy z Universum podsumowuje opinie pracowników z 12 krajów Europy i Chin na temat szczęścia w miejscu pracy. Jego najwyższy poziom odczuwają obecnie właśnie mieszkańcy Chin (73%) oraz Niemiec (69%), natomiast najniższy – Chorwacji (34%) oraz Czech (35%). Polska z wskaźnikiem 41% znajduje się na 7. miejscu w rankingu, tuż za Rosją i Serbią.

Studenci i profesjonaliści, którzy brali udział w badaniu, jako najważniejsze elementy radości w pracy wskazali: atmosferę, w której mogą czuć się swobodnie i nie boją się wyrażania swoich poglądów, pracę z ludźmi z poczuciem humoru oraz pasję do tego, co robią. Ostatni czynnik jest istotny szczególnie dla osób rozpoczynających karierę zawodową (31% do 24%). Według respondentów radość w pracy może przede wszystkim poprawić relacje międzyludzkie i pracę zespołową (opinia 96% ankietowanych), zmniejszyć stres i napięcia (94%), dodać energii w pracy (92%), zwiększyć efektywność (96%) i kreatywność (86%).

Co te dane oznaczają dla pracodawców? Według Anny Macnar, CEO HRM Institute, raport jasno wskazuje na potrzebę zatroszczenia się o radość i szczęście towarzyszące oferowanej pracy: Warto pamiętać, że nowe pokolenia wchodzące na rynek pracy oczekują czegoś więcej, niż tylko możliwości zarabiania pieniędzy. Pokolenia te chcą widzieć większy sens wykonywanych obowiązków i realizować się w miejscu, które zwyczajnie daje im radość.

Za budowanie poczucia szczęścia w firmie odpowiadają osoby zajmujące się komunikacją wewnętrzną i wizerunkiem pracodawcy – dodaje Katarzyna Zadrożna, Culture & Communication Global Lead w AmRest.

O ile w większości badanych krajów opinie studentów i profesjonalistów są do siebie zbliżone (lub wskazują na mniejsze zapotrzebowanie tych drugich na radość i zabawę w pracy), o tyle w Chinach te dwie perspektywy są diametralnie różne. Prawie 80% młodych uważa, że zabawa w pracy jest nieprofesjonalna i nie oczekuje, że pracodawca zadba o ich szczęście w środowisku zawodowym. Co ciekawe, ich opinię podziela tylko 23% Chińczyków zatrudnionych już od roku lub więcej.

Badanie „Międzynarodowy krajobraz radości w pracy 2019” zostało przeprowadzone w Bułgarii, Chinach, Chorwacji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Rosji, Rumunii, Serbii i na Węgrzech. Wzięło w nim udział 2868 studentów i osób z co najmniej rocznym doświadczeniem zawodowym z różnych branż.

Tagi : , , ,