women-1209678_1280

Dodano 28 lutego 2019 Do Aktualności

Już po raz 9. Henkel aktywizuje zawodowo kobiety

Do tej pory w projekcie “W drodze do pracy” wzięło udział już 160 uczestniczek, z których blisko 70% podjęło na nowo pracę zawodową.

W roku 2018 raport Global Gender Gap po raz kolejny wykazał nierówności w dostępie do rynku pracy ze względu na płeć. Aktywnych zawodowo Polek jest o 13,5% mniej (62,5%) niż aktywnych zawodowo Polaków (76%). Dzieje się tak mimo tego, że kobiety są statystycznie lepiej wykształcone od mężczyzn, a na rynku pracy podejmowanych jest coraz więcej działań mających na celu wspieranie rozwoju karier kobiet.

Projekt „W drodze do pracy”, zapoczątkowany przez firmę Henkel i Fundację „Miejsce Kobiet” w 2013 roku, jest jednym z takich działań. Jego celem jest wyrównywanie szans Polek na rynku pracy poprzez intensywny kurs aktywizacji zawodowej i przełamywanie barier psychologicznych związanych z długoletnią przerwą od pracy zawodowej.

To już dziewiąta odsłona projektu „W drodze do pracy”. Takie długofalowe działanie na rzecz kobiet wynika z polityki zarządzania różnorodnością w Henklu. Wierzymy, że kobiety są niezwykle cennym, ale nadal nie do końca docenionym i wykorzystanym zasobem, a więc wspieranie rozwoju ich karier i wydobywanie ich potencjału jest korzystne nie tylko dla nich samych, ale również dla organizacji, w których są lub będą zatrudnione – powiedziała Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Inicjatywa „W drodze do pracy” kierowana jest do kobiet z województwa mazowieckiego pozostających co najmniej rok bez pracy. Osoby, które zgłaszają się do programu, biorą udział w intensywnych, 3-miesięcznych warsztatach. Ich celem jest nie tylko zdobywanie nowych umiejętności, ale także nauka radzenia sobie z brakiem pewności siebie i poczuciem bezradności, których częstym źródłem jest długotrwały brak aktywności zawodowej. Dlatego tak istotnym elementem projektu „W drodze do pracy” jest współpraca z doświadczonymi psychologami i coachami, którzy pomagają przełamać wewnętrzne bariery i odbudować poczucie własnej wartości.

Jesteśmy dumni z faktu, że ten autorski program przynosi tak dobre efekty. Spośród 160 pań, które wzięły udział w poprzednich edycjach blisko 70% wróciło z powodzeniem do pracy, na krótko po zakończeniu kursu. Te wyniki, a także niezwykła, pozytywna energia, która za każdym razem rodzi się w grupie kursantek, silnie motywują nas do dalszego działania – powiedziała Agnieszka Kramm z Fundacji „Miejsce Kobiet”.

Program „W drodze do pracy”, jak co roku, jest niezwykle bogaty. Jego najważniejszymi elementami są trening psychologiczny oraz kompletny kurs aktywizacji zawodowej „Spadochron”, który pozwala uczestniczkom odnaleźć w sobie pokłady wewnętrznej motywacji do działania i zmiany. Ponadto w programie zostały przewidziane zajęcia praktyczne, które przygotują panie do efektywnego szukania pracy, ćwiczenia z autoprezentacji i emisji głosu, zajęcia z doradcą zawodowym oraz zajęcia
z przedsiębiorczości. Kolejny raz, tak jak w roku poprzednim, odbędą się warsztaty z wizażu zakończone profesjonalną sesją fotograficzną, po której uczestniczki otrzymają portretowe zdjęcia przydatne np. do CV. Zgodnie z tradycją uczestniczki wezmą również udział w spotkaniach networkingowych z pracowniczkami firmy Henkel, dzięki którym dowiedzą się, jak wygląda praca w dużej, międzynarodowej firmie.

Więcej informacji o projekcie na www.miejscekobiet.pl.

Tagi : , , , , ,