PARIS_2016_HRTECHWORLD_media_300x250

Dodano 28 października 2016 Do Aktualności

HR Tech Congress jesień 2016 – podsumowanie

Za nami V edycja jednej z najważniejszych na świecie konferencji poświęconych wykorzystaniu technologii w HR, która odbyła się w dniach 25-26 X w Paryżu. Podczas konferencji nasza redakcja, jako patron medialny wydarzenia, przeprowadziła wiele interesujących rozmów i wywiadów, z którymi już wkrótce będziecie mogli się zapoznać zarówno na łamach portalu, jak i naszego Magazynu.

Na gorąco przedstawiamy natomiast trzy gorące tematy – motywy przewodnie konferencji, które naszym (i innych uczestników również) zdaniem będą rządziły światem HR w nadchodzących miesiącach.

Employee experience i zaangażowanie

Jeszcze do niedawna gorącym tematem konferencji branżowych były doświadczenia kandydatów. HR Tech był miejscem, w którym akcent został przesunięty z potencjalnych na tych obecnych pracowników (choć myliłby się ten, który pomyślałby, że o doświadczeniach kandydatów możemy zapomnieć; co to, to nie!).  Sporo czasu poświęcono budowaniu inspirujących kultur organizacyjnych, walce z biurokracją i uwalnianiu potencjału pracowników. Świetne i inspirujące były np. przykład belgijskiego Carrefoura (z grą dla wakacyjnych pracowników-studentów, która pozwala im uczyć się pożądanych postaw, zgodnych z wartościami i kulturą organizacyjną), czy aplikacje pozwalające walczyć z silosową strukturą (sprawdźcie Mystery Lunch czy Never eat alone). Jak bumerang wracał też temat budowania ambasadorstwa wśród własnych pracowników i czujemy, że to będzie jeden z najważniejszych tematów w najbliższym czasie.

HR analytics i big data

To temat nie tyle nowy, co wracający teraz ze zdwojoną siłą. I już nie tylko w kontekście mierzenia działań, ale i planowania ich z wyprzedzeniem. O HR-owcach w kontekście strategicznego planowania i wsparcia biznesu rozmawialiśmy z niemal każdym rozmówcą w kuluarach, i było to aż tak widoczne chyba po raz pierwszy. Świetnym przykładem wykorzystania analiz opartych o big data podzielił się przedstawiciel Foot Locker – zautomatyzowany proces oceny kandydatów i ich dopasowania do oczekiwań organizacji, pozwalający wspierać liniowych menedżerów prowadzących rekrutację, naprawdę robił wrażenie. Podobnie jak rozwiązanie nad którym pracuje izraelski startup Intervyo.  Wprawdzie (nie tylko naszym zdaniem) mają jeszcze nad czym pracować (zwłaszcza w obszarze walidacji wyników), jednak perspektywa automatyzacji rozmów rekrutacyjnych, które zamiast przeprowadzane przez rekrutera, prowadzone są przez jego awatara drogą elektroniczną, podczas których kamera internetowa monitoruje zachowanie kandydata, jego mimikę czy gestykulację, brzmi wręcz surrealistycznie, ale też pokazuje, jak bardzo technologie mogą zmienić oblicze HR, które znamy.

Blue collars

Na koniec coś, co cieszy, bo wiele razy słyszeliśmy, że konferencje HR-owe poruszają głównie tematy związane z pracownikami, którymi zająć się nieco łatwiej: wykształconymi, pracującymi z biura. Tym razem wiele rozwiązań było poświęconych pracownikom zatrudnionym w tzw. polu – w hotelach, fabrykach, siłach sprzedaży, z którymi komunikacja (i jej efektywność!) spędzają sen z powiek wielu HR-owcom. Zainspirowały nas chociażby wspomniany wyżej Carrefour, ale również startupy, które dopiero od niedawna funkcjonują na rynku; np. litewski Pulse Tip – rozwiązanie pozwalające badać opinie pracowników produkcyjnych w prosty sposób (jedno pytanie dziennie i odpowiedzi za pomocą… tradycyjnej karty dostępowej), czy Bee Keeper – aplikacja na smartfony, która pozwala utrzymać kontakt z pracownikami spoza biura, zarówno na etapie ich wdrożenia, jak i późniejszych działań związanych z komunikacją wewnętrzną.

 

Wszystkim, którzy przegapili tegoroczne wydarzenie, polecamy nadrobienie zaległości. Część prezentacji można znaleźć na tu:  http://www.slideshare.net/HRTechWorld, a organizatorzy zaprezentowali już też daty i lokalizacje przyszłorocznych wydarzeń. W Europie po raz kolejny odbędą się dwie konferencje – wiosną w Londynie (21-22 III) i jesienią w Amsterdamie (24-25 X). Nowością w kalendarzu jest wydarzenie, które odbędzie w San Francisco w dniach 15-16 VI.

Szczegółowe informacje dotyczące zbliżających się wydarzeń można śledzić na naszych łamach oraz na stronie organizatora: www.hrtechcongress.com.

Tagi : , , ,