GPTW 2017_Europe

Dodano 9 czerwca 2017 Do Aktualności, Badania i raporty

Firmy z Polski wśród 125 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie

Podczas jubileuszowej 15. gali konkursu Best Workplaces Europe 2017, Great Place to Work® wyróżnił 125 firm z 19 krajów Europy. W tym roku Polska ma wyjątkowe powody do dumy. Wśród najlepszych europejskich miejsc pracy znalazło się 8 firm z Polski. Sześciu polskich laureatów to firmy wyróżnione w kategorii organizacji międzynarodowych. Nowością jest fakt, że po raz pierwszy dwóch naszych laureatów sięgnęło po laur indywidualny, uzyskując wyróżnienie w kategorii firm średnich.

W tym roku lista Najlepszych Miejsc Pracy w Europie wydłużyła się. Do dotychczasowych 3 kategorii: firmy międzynarodowe, firmy duże (powyżej 500 zatrudnionych), firmy średnie (zatrudniające od 50 do 500 pracowników), dołączyła czwarta kategoria: firmy małe, zatrudniające do 50 osób. Tym samym tegoroczna lista Best Workplaces Europe jest dłuższa i liczy 125 laureatów.

Zwycięzcą w kategorii firm międzynarodowych został Mars, któremu udało się obronić lokatę już kolejny rok. Ranking dużych firm otwiera francuski Davidson Consulting – również ta firma zachowała pozycję lidera w swojej kategorii. W klasyfikacji firm średnich na pierwsze miejsce z trzeciego awansowała firma Cygni ze Szwecji. Natomiast w nowej kategorii firm małych, zatrudniających do 50 osób, na pierwszym miejscu uplasowała się szwajcarska firma IT Rackspace International GmbH.

Cieszy niewątpliwie coraz mocniejsza reprezentacja polskich firm na europejskiej liście. Na końcowy sukces 6 spośród 25 najlepszych międzynarodowych miejsc pracy wymierny wpływ miała wysoka ocena środowiska pracy w ich polskich oddziałach. Są to: Cisco, Microsoft, Cadence Design Systems, Mundipharma, S.C. Johnson oraz EY (Ernst & Young). Natomiast po indywidualne laury sięgnęły Objectivity Bespoke Software Specialists oraz Prisjakt Poland, plasując się w drugiej połowie stawki 50 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie w kategorii firm średnich. Wszystkie te firmy są oczywiście laureatami Listy Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2017. To najlepszy dowód, że wśród polskich pracodawców nie brakuje nowoczesnych menedżerów, którzy wiedzą, że tworzenie wyjątkowej kultury miejsca pracy ma bezpośrednie przełożenie na wzrost efektywności i konkurencyjności firmy na rynku. To także potwierdzenie, że polskie wspaniałe miejsca pracy w niczym nie ustępują europejskim liderom w tworzeniu przyjaznego środowiska pracy na miarę XXI wieku.

Analiza ankiet wypełnionych przez pracowników 125 najlepszych europejskich miejsc pracy (w badaniu Great Place to Work® aż 2/3 końcowej oceny firmy zależy od opinii pracowników) wykazała, że czynnikiem, który ma największy wpływ na uznanie firmy za wspaniałe miejsce pracy jest dobry i stały kontakt z kierownictwem oraz możliwość nawiązania z menedżerami firmy szczerego dialogu. Przełożony, który bierze pod uwagę zdanie pracowników, stara się ich angażować w procesy decyzyjne, ale i potrafi wyrazić uznanie dla dobrze wykonane pracy i włożonego wysiłku, ma największe szanse wpłynąć na spostrzeganie firmy jako wspaniałego miejsca pracy. Może właśnie dlatego kluczowy w badaniu Great Place to Work® wskaźnik Trust Index© jest najwyższy w kategorii firm małych, w których łatwiej budować wzajemne zaufanie w oparciu o zgrany zespół i partnerskie relacje z szefostwem.

Krajami, które mają najsilniejszą reprezentację wśród 125 najlepszych europejskich miejsc pracy są: Wielka Brytania (30), Francja (22), Dania i Szwecja (po 18 firm) oraz Irlandia, Belgia i Niemcy (po 16 firm). Wśród tegorocznych laureatów najliczniejsze są firmy z branży IT (38%). Na drugim miejscu znalazły się firmy oferujące usługi profesjonalne (25%), a na kolejnym miejscu uplasowały się firmy z sektora: usługi finansowe i ubezpieczenia, wytwarzanie i produkcja oraz handel detaliczny (po 6% udziału).

W tegorocznym konkursie udział wzięło 2.340 firm z 19 krajów, zatrudniających łącznie blisko 1,5 miliona pracowników.

Pełna lista 125 najlepszych Miejsc Pracy Europa 2017 w załączniku oraz na www.greatplacetowork.pl

Tagi : , , , , ,