baby-84627_1920

Dodano 2 kwietnia 2020 Do Aktualności, Wyróżnione

Efektywny #HomeOffice (nie tylko) dla rodziców

Praca zdalna, z dziećmi w domu, niesie ze sobą szereg wyzwań. To wysoko postawiona poprzeczka, ponieważ obowiązki szkolne wymagają od nas dodatkowego zaangażowania. Tym razem nie skorzystamy z pomocy: nie poślemy dzieci do szkół, do sąsiadki, nie zadzwonimy po opiekunkę – teraz zarówno lekcje, jak i czas wolny trzeba im zorganizować.

Jeśli będziemy trzymać się kilku zasad, pozwoli to uporządkować najważniejsze sprawy i ograniczyć stres – po prostu będzie nam się lepiej spędzało ten trudny czas z naszymi pociechami. Oczywiście, że sytuacje nieplanowane (zwłaszcza z dziećmi w roli głównej) będą się zdarzały. Nieprzewidywalność, to pierwsza rzecz, którą trzeba zaakceptować pracując zdalnie jako rodzic. Po prostu wyluzuj.

Organizacja, organizacja i jeszcze raz organizacja

Każdy, komu zdarzyło się pracować zdalnie, doskonale pamięta, ile razy odrywał się od pracy, myśląc „to zajmie tylko chwilę” – a tymczasem przygotowanie herbaty przeciąga się w cały posiłek. Warunki domowe zmieniają specyfikę pracy oraz poczucie czasu. Stąd zorganizowanie miejsca pracy dla siebie i dziecka to podstawa powodzenia:

  • Przygotuj stanowisko pracy swoje i dziecka, tak jak najbardziej lubicie.
  • Poprzedniego dnia przygotuj główny posiłek. Dzięki temu, kiedy zarządzisz przerwę na obiad, nie stracisz dodatkowo czasu na gotowanie.
  • Rano przygotuj posiłki oraz przekąski dla rodziny na cały dzień. Drugie śniadanie, owoce czy słodkości z powodzeniem można przygotować w osobnych pojemnikach.

Work mode

Nie pozwól sobie na rozluźnienie tylko dlatego, że jesteś w domu. Trzymaj się trybu dnia z dzieckiem tak, jakbyście mieli normalnie chodzić do pracy i do szkoły. Chcesz posiedzieć w piżamie cały dzień? Dlaczego nie – jednak przekonasz się, że ten nieformalny charakter wprawi cię w niekoniecznie w służbowy/szkolny nastrój. Lepiej wstań rano, przygotuj siebie i dziecko tak jak zwykle to robisz, i wdróż się w normalny rytm dnia.

Grunt to nastawienie

Postaraj się wytłumaczyć dziecku, że jest to szczególny czas, który wymaga od nas takiej samej pracy, jak w normalnych okolicznościach. Niektórym dzieciom będzie trudno zrozumieć, czemu ono musi siedzieć w ciągu dnia nad nauką, a mama lub tata siedzi przy laptopie i zapewne świetnie się bawi (większości dzieciom sprzęty elektroniczne kojarzą się tylko z zabawą). Warto pokazać mu swoja pracę, dzięki temu zrozumie, że dorosły tak samo „odrabia lekcje”.

Trzymaj się harmonogramu

Jeśli plan dnia łatwo wymyka ci się spod kontroli, możesz wcześniej sporządzić harmonogram. Warto go uszczegółowić, dzieląc na czas pracy, czas posiłków, oraz czas wolny. Ustal razem z dzieckiem konkretne godziny – dzięki temu także dla niego będzie to wasza wspólna umowa, a nie narzucone ramy działania. Możesz skorzystać z darmowych aplikacji, które porządkują i przypominają o najważniejszych zadaniach: EssentialIPIM Free (kompatybilna z Outlookiem), cały pakiet Google, wirtualne karteczki na pulpicie, terminarz, a także zwykłe notatniki, kalendarze, organizery osobiste – to wszystko są narzędzia, które ułatwiają organizację pracy i czasu, również wolnego.

Od-Do

Dla wielu osób dużym problemem jest zakończenie pracy zdalnej o takiej porze, jak to miało miejsce w biurze. Warunki domowe pozbawiają poczucia, że jesteśmy w „stanie służbowym” – w efekcie pracujemy do wieczora i nie tylko my jesteśmy sfrustrowani, ale także nasze dzieci, które potrzebują uwagi.

Wyrobienie w sobie pewnych granic jest jednym ze sposobów. Podobnie jak z dzieckiem, tak i z sobą samym trzeba zakontraktować, że pracujemy od-do i twardo trzymać się tych ustaleń. Spróbuj znaleźć jakiś miły rytuał, który będziecie regularnie wykonywać po pracy – łatwiej trzymać się postanowień, kiedy zakończenie pracy wiąże się z jakąś przyjemnością. Może to być wspólne przygotowanie deseru, gra na konsoli, czy to co dzieci uwielbiają: wspólne wygłupy, łaskotki i zapasy.

Social Animal

Jednym z największych wyzwań pracy zdalnej z dziećmi, jest zamknięcie w naszych domach na czas pandemii, bez możliwości interakcji z innymi ludźmi. Dzieci ten brak odczują w szczególności, wyrzucając z siebie nadmiar energii. Potrzebę kontaktów społecznych można w tym czasie próbować zaspokajać w inny sposób: zaangażuj rodzinę w kontakty online. Babcia, dziadek, ulubiona ciocia, a może ulubione kuzynki nie tylko mogą zabawić naszych milusińskich rozmową, ale i różnymi zadaniami, grami, czy quizami, jednocześnie podtrzymując więzi rodzinne na czas odosobnienia.

Korzystaj z nowoczesności

Każdy z nas ma czasem wszystkiego dosyć, gdy po dniu pracy własnej nie ma chwili wytchnienia i przychodzi praca z dzieckiem, a kiedy już dziecko zostało utulone do snu, uzmysławiamy sobie, że czas dla siebie… zamieniamy na błogi sen. Frustracja rośnie z dnia na dzień, bo brakuje miejsca na realizację własnych potrzeb.

Z pomocą w tym czasie przychodzi nam internet i wszystko, co ze sobą niesie pozytywnego. Oszczędź swój czas i zamów zakupy do domu – będziesz mieć więcej czasu na inne aktywności. Lubiliście z dzieckiem eksplorować artystyczną stronę miasta? Wiele galerii i muzeów proponuje wirtualne oglądanie wystaw lub interaktywne zajęcia online. Czujesz, że choroba dopada ciebie lub twoje dziecko? Placówki medyczne proponują dzisiaj konsultacje telefoniczne oraz video rozmowy. Nie masz sił na gotowanie, a przed oczami masz widmo głodnego dziecka? Zamów jedzenie online, kurier podstawi zamówienie pod drzwi.

Znajdź pozytywną stronę

Nikt nie mówi, że będzie łatwo, nikt też nie ma gotowej recepty na sukces. Poszukajmy alternatyw z myślą, że w każdej przeszkodzie kryje się szansa. Wobec tylu możliwości, jakie oferuje współczesna technologia, zorganizowanie pracy własnej i zajęć dla dziecka nie jest takie trudne. Doceńmy to i wykorzystujmy potencjał nowych narzędzi.

Jeśli dopada cię zwątpienie, pomyśl, że to niewielka cena, jaką musimy zapłacić za nasze i naszych dzieci bezpieczeństwo, a czas spędzony razem pozwoli zacieśnić więzi, by potem lepiej siebie nawzajem rozumieć.

***
Ligia Dziennik, Project & Office Assistant MJCC

Tagi : , ,