wheel-3127945_1280

Dodano 18 maja 2018 Do Aktualności, Badania i raporty

Dzień dojazdu rowerem do pracy – dobra zmiana w transporcie miejskim

Korki na polskich ścieżkach rowerowych to dobra zmiana dla zdrowia, środowiska i nowoczesnego miasta. Wśród pracowników dużych ośrodków rośnie moda na poruszanie się rowerem. Przy okazji Światowego Dnia Dojazdu Rowerem do Pracy warto zastanowić się, jakie korzyści płyną ze zmiany samochodu na dwa kółka.

Dojazd do warszawskiego centrum biurowego na Służewcu (popularny Mordor) zawsze kojarzył się ze sznurem stojących samochodów, hałasem, przepełnionymi tramwajami i stresem. Dziś korkują się nie tylko ulice ale i ścieżki rowerowe.

W słoneczny majowy poranek dojazd rowerem na Mordor wybiera aż 3 000 osób, z czego ok. 60% to mężczyźni. Natomiast kobiety stanowią większość w grupie wybierających niesportowy charakter jazdy rowerem – bez dodatkowego sprzętu czy specjalnego ubioru.

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez polski startup Activy pomagający firmom organizować prorowerowe programy dla pracowników. Jazda na rowerze, to nie tylko weekendowa moda: to świadomy wybór coraz liczniejszej grupy aktywnych zawodowo Polaków.

Nic dziwnego, w godzinach szczytu przejazd 7 kilometrów z warszawskiego Wilanowa do biurowców na ulicę Postępu to 40 minut bez czasu na znalezienie miejsca parkingowego, a na 6 kilometrów z Ochoty potrzebujemy 37 minut. Rowerem to odpowiednio 26 i 23 minuty, bez korków i stresu.

Rower – lek bez recepty dla każdego

Już nawet krótka jazda rowerem, ale wykonywana regularnie, zmniejsza o 41% ryzyko przedwczesnej śmierci, o 45% ryzyko raka i 46% ryzyko zawału serca. Tak stwierdzili badacze z Uniwersytetu w Glasgow, prowadząc badania na grupie ćwierć miliona osób przez 5 lat.

Podobny obraz wynika z badań ankietowych wśród pracowników przeprowadzonych przez Activy. Aż 83% badanych wskazuje dbanie o swoje zdrowie jako główną zaletę jazdy na rowerze. Na drugim miejscu plasuje się mile spędzony czas, tuż nad troską o środowisko.

Dbając o siebie, dbamy o środowisko

Rower jest 13-krotnie mniej emisyjnym środkiem transportu niż samochód. Przesiadając się z samochodu na rower, na trasie 4,5 kilometra oszczędzamy ilość CO2, odpowiadającą dziennej pracy aż 50 drzew! Rower to także jeden ze sposobów na walkę ze smogiem, który w dużych miastach powodowany jest przez samochody także poza sezonem grzewczym.

W działania na rzecz zmniejszania zanieczyszczenia pochodzącego z transportu aktywnie angażuje się Unibail-Rodamco, właściciel i zarządca znanych obiektów handlowych i biurowych. Firma zaprosiła do współpracy najemców swoich biurowców w centrum miasta oraz klientów Galerii Mokotów, a także pracowników firmy, aby w okresie wiosenno-letnim zrezygnowali z komunikacji samochodowej i przesiedli się na rowery. W ten sposób uczestnicy nie tylko wybierają zdrowy tryb życia i przyczyniają się do redukcji CO2, ale mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody za uczestnictwo w wyzwaniu – mówi Magdalena Katolo, Senior HR Manager

Dodatkowo jednoślad zajmuje 10 razy mniej miejsca niż samochód i jest tańszy. Nierzadko to najszybszy środek transportu w centrum miasta. Więcej rowerów zamiast samochodów na drogach to mniej korków, hałasu i czystsze powietrze.

Szczęśliwsze miejsce pracy zaczyna się już w drodze do biura

Osoby aktywnie jeżdżące na rowerze są zdrowsze, szczęśliwsze i bardziej produktywne. Poranna aktywność fizyczna nie tylko wpływa na wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia, ale przede wszystkim poprawia krążenie i dotlenia mózg, dzięki czemu szybciej myślimy, uczymy się i przyswajamy nowe informacje, efektywnie pracujemy. Omijając poranne korki cykliści unikają stresu i frustracji, są bardziej życzliwi i budują trwalsze relacje.

Według badania Deloitte millenialsi chcą dłużej pracować dla firm, które umożliwiają angażowanie się w inicjatywy na rzecz środowiska i społeczeństwa. Aż 86% z nich uważa, że sukces firmy powinien być mierzony czymś więcej niż tylko zysk finansowy.

Pracodawcy wynagradzają za wybór roweru bo to się opłaca

Badanie przeprowadzone przez brytyjską organizację YouGov pokazało, że cykliści biorą prawie 2 razy mniej wolnych dni z racji zwolnienia chorobowego niż osoby nie jeżdżące na rowerze. Średni koszt absencji jednego pracownika rocznie to aż 9 tys. złotych, a dzięki aktywności fizycznej można obniżyć tzw. absenteizm nawet o 25%.

Pracownicy dojeżdżający do pracy na rowerze to także oszczędności operacyjne. W miejscu przeznaczonym dla jednego samochodu można zmieścić aż 10 rowerów. Znana firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline obliczyła, że wspierając cyklistów oszczędza rocznie £2,000 na każdym miejscu parkingowym.

Rowerowy pracodawca, czyli jaki?

Aż u 79% z ankietowanych osób pracodawca nie promuje transportu rowerowego i aż 74% z badanych chciałoby zmiany tej sytuacji. Jednocześnie 83% badanych chce częściej dojeżdżać rowerem do pracy i deklaruje, że zaczęliby dojeżdżać rowerem do pracy, jeśli robiliby to też ich znajomi.

Właśnie dlatego w Światowy Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy, rusza akcja Rowerowy Pracodawca z inicjatywy grupy aktywistów “Ministerstwo Rowerów”.

Jej celem jest pomaganie polskim firmom w popularyzacji dojazdów rowerem do pracy, m.in. oferując darmowe konsultacje dla działów HR lub CSR. Już 1 czerwca rusza także coroczny konkurs na najbardziej rowerowego pracodawcę w Polsce.

To także promocja dopiero pojawiających się w Polsce gotowych rowerowych rozwiązań dla pracodawców, np. programów i konkursów motywujących do wyboru roweru, serwisów rowerowych dla pracowników, firmowych flot rowerowych czy nowoczesnych wieszaków dla biurowców.

Biura przyjazne rowerzystom
Capgemini to dobry przykład firmy, która daje dobry przykład w kwestii ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Z końcem maja 2017 Zarząd Capgemini Polska podpisał politykę środowiskową dla Polski, gdzie duży nacisk położony jest również na propagowanie dojazdu do pracy rowerem. Wszystkie biura Capgemini w Polsce posiadają parkingi rowerowe. Oprócz tego biura w Krakowie i Wrocławiu posiadają certyfikat Przyjazny Rowerom.

Sala stworzona specjalnie dla cyklistów
W oryginalny sposób rowerzystów wspiera też firma RST, która jakiś czas temu przeniosła się na ulicę Racławicką we Wrocławiu. Pracownicy mieli wpływ na to, jak będzie wyglądało ich nowe biuro, a ponieważ firma zatrudnia wielu cyklistów, jedna z sal wygląda jak warsztat rowerowy. Nie zabrakło też stojaków na rowery – na ciekawe rozwiązanie wpadli również pracownicy. Zespół zaprojektował parking rowerowy ze stojakami, które najpierw dawały możliwość przypięcia roweru za ramę. To się nie sprawdziło, bo stojaki rysowały ramy. Pracownicy przejęli więc inicjatywę i wprowadzili własne ulepszenie – gąbkę zabezpieczającą – mówi Wojciech Dubaniowski, HR/PR Manager RST.

Więcej o biurze RST przeczytacie w 11 numerze Magazynu Employer Branding: http://m.mjcc.pl/magazyn11/mobile/index.html#p=44

Tagi : , , ,