ukraine-2132669_1920

Dodano 11 lipca 2017 Do Badania i raporty, Wyróżnione

Dwa razy więcej Ukraińców w ciągu roku? To możliwe

Unia Europejska nie odbierze nam pracowników z Ukrainy. Ich liczba w Polsce może się nawet podwoić w ciągu najbliższego roku – tak wynika z badania Fundacji Inicjatywy Demokratyczne „System bezwizowy dla Ukrainy”.

Choć od czerwca obywatele Ukrainy mogą bez wizy podróżować przez 90 dni w ciągu roku po Unii Europejskiej, to z badania wynika jednak, że aż 58% z nich nie planuje wyjechać do krajów strefy Schengen, a zaledwie co piąta osoba rozważa poszukiwanie pracy w UE. Eksperci podkreślają, że dla obywateli zza wschodniej granicy szukających pracy, Polska wciąż pozostaje wyborem numerem jeden.

– Wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy wywołało nerwowość na polskim rynku pracy. Pracodawcy zaczęli się obawiać, że w związku ze zmianą odpłynie część zatrudnionych, których przyciągnie wizja wyższych zarobków w krajach zachodniej Europy. Rzeczywiście jest tak, że każdy odpływ potencjalnych pracowników zza wschodniej granicy zwiększa lukę na rynku pracy. Jednak pierwsze tygodnie po wprowadzeniu nowego prawa, jak i wyniki przywołanego przez nas badania, pokazują, że polscy pracodawcy nie mają większych powodów do obaw. Jeżeli obywatel Ukrainy decyduje się na emigrację zarobkową, Polska nadal jest dla niego krajem pierwszego wyboru ze względu na legalność zatrudnienia, połączoną z zapewnioną tym samym opieką socjalną. Tylko w II kwartale br. liczba zatrudnionych przez naszą firmę Ukraińców wzrosła aż o 30% r/r. Na korzyść naszego rynku pracy przemawiają również zarobki, które nadal są kilkukrotnie wyższe niż na Ukrainie. Nie bez znaczenia jest też bliskość społeczno-kulturowa – mówi Krzysztof Inglot, Dyrektor Zarządzający Work Service Ukraine.

Wiza nie tak istotna, jak można się spodziewać

Z badania wynika również, że dla ponad połowy Ukraińców wprowadzenie możliwości przemieszczania się po Europie bez wizy nie jest ważne (24% mało ważne, 34% w ogóle nieważne). 4 na 10 obywateli Ukrainy zadeklarowało, że zdecydowanie nie zamierza korzystać z możliwości podróżowania po Europie i odwiedzać krajów strefy Schengen, co piąty raczej nie wybiera się do Unii Europejskiej. Z możliwości podróżowania bez wizy zamierza skorzystać 32% obywateli Ukrainy – chcą to robić głównie w celach turystycznych (64% wskazań) oraz odwiedzenia rodziny i przyjaciół (22%). Zamiar znalezienia pracy dzięki ruchowi bezwizowemu deklaruje tylko co piąty obywatel Ukrainy (22%), choć zdecydowana większość wie (62%), że nie będzie to legalne.

– Aż dwóch na trzech Ukraińców zdaje sobie sprawę, że bezwizowe prawo do podróżowania nie pozwala podjąć legalnej pracy. Tylko jeden na pięciu zapytanych rozważa znalezienie zatrudnienia dzięki tej możliwości. To zdecydowanie powinno uspokoić polskich pracodawców. Obywatel Ukrainy chce więcej zarobić, ale legalnie. Nie bez znaczenia jest również to, że coraz częściej pracodawcy, żeby przyciągnąć pracownika zza wschodniej granicy, oferują dodatkowe benefity, takie jak Internet, zakwaterowanie czy transport do miejsca pracy – dodaje Krzysztof Inglot.

2 mln Ukraińców w Polsce?

Z prognoz Ukraińskiego Centrum Analitycznego wynika, że do końca 2017 roku obywateli Ukrainy pracujących w Polsce będzie aż 2 mln. Oznacza to podwojenie ich liczby w porównaniu do ubiegłego roku, w którym wydano ponad milion oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom. Taki wzrost to pochodna m.in. dużego zapotrzebowania na kadrę – od 2013 roku regularnie rośnie liczba wolnych miejsc pracy, która w ostatnim roku przekroczyła 89 tys. w porównaniu do 71 tys. w 2015 roku. Najwięcej wolnych miejsc pracy czeka w województwie mazowieckim (20,4 tys.), śląskim (10,7 tys.) oraz wielkopolskim (9,9 tys.). Nie bez znaczenia jest też rekordowo niskie bezrobocie. Najnowsze dane Eurostatu wskazują, że wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w maju br. w Polsce jest jedną z najniższych w Europie i wynosi 4,5% (podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 7,8%). Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce zajmują głównie stanowiska niższego szczebla lub wykonują prace sezonowe, m.in. przy zbiorze truskawek, na farmach czy w magazynach. Jednak coraz częściej poszukuje się specjalistów średniego szczebla. Oferty tego typu stanowią obecnie 28% wszystkich ofert Work Service Ukraine.

 

Metodologia badania: badanie zostało zrealizowane przez Fundację Inicjatywy Demokratyczne w dniach 9-13 czerwca 2017 roku. Próba obejmowała 2018 obywateli Ukrainy w wieku od 18 lat, zamieszkujących wszystkie regiony Ukrainy, za wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i okupowanych terytoriów w obwodzie ługańskim i donieckim. Statystyczny błąd pomiaru wynosi 2,3%. Szczegółowe wyniki badania: http://dif.org.ua/article/visa-free-regime-for-ukraine-public-opinion.

Źródło: Biuro Prasowe Work Service Ukraine

Tagi : , ,