masters

Dodano 1 października 2019 Do Aktualności, Wyróżnione

Don`t miss the future! – wywiad z prezesem fundacji Digital University

W pierwszej części wywiadu z Jowitą Michalską – prezesem fundacji Digital University organizującej Masters&Robots rozmawialiśmy głównie o tym, co czeka nas już za niecały tydzień podczas konferencji. Dziś natomiast będzie więcej o przyszłości technologii i przyszłości rynku pracy.

Pierwszą część wywiadu przeczytacie tutaj: kliknij


Don`t miss the future!
Hasło tegorocznej konferencji to dobry wstęp do rozmowy na temat efektywnego wykorzystania technologii. Jak, według organizatorów konferencji, radzimy sobie aktualnie w Polsce w tym obszarze? Jak dużo musimy się jeszcze nauczyć, aby nadążać za światowymi trendami?

W Polsce wciąż jesteśmy na początku drogi, jeśli chodzi o cyfryzację. Rozumiemy już, o co w tym wszystkim chodzi, rozpoczynamy procesy, pracujemy nad strategią, ale nie mamy jeszcze wielu konkretnych przykładów firm, które przez taką transformację przeszły. Największe trudności mamy z transformacją ludzi, zmianą kultury organizacji i sposobu myślenia, przejścia z pracy w silosach na pracę w kulturze zwinnej. To właśnie po tę wiedzę i inspirację zapraszamy na Masters&Robots. To taki przyspieszony i zwielokrotniony kurs transformacji cyfrowej dla biznesu, inspiracja i przykłady z dużo bardziej zaawansowanych rynków jak USA czy Singapur.

W swojej dotychczasowej karierze zajmowałaś się m.in. doradztwem w obszarze transformacji cyfrowej przedsiębiorstw czy wpływem nowych technologii na globalną gospodarkę. Jakie aktualne zmiany technologiczne uważasz za kluczowe w kontekście przyszłości biznesu?

To nie pojedyncze technologie, a ich konwergencja będą stanowiły o przełomowych zmianach. To nie tylko sztuczna inteligencja, ale połączenie jej z Data Analytics i z IOT na przykład, mogą spowodować możliwość stworzenia kompletnie nowych modeli biznesowych, które jeszcze wczoraj nie miały szansy zaistnieć. Również 5G i rozwój sieci spowoduje wkrótce, że kolejne 4 miliardy ludzi będą miały dostęp do Internetu o ogromnej prędkości i możliwościach. Dziś trudno nawet przewidzieć jakie zmiany nam to przyniesie, ale na pewno ogromne.

Fundacja Digital University, której jesteś prezesem, współpracuje m.in. z Harvard Business School, Stanford University, MIT. Mając styczność ze światową czołówką w obszarze rozwoju technologii, jakie trendy, o których w Polsce jeszcze mało się mówi, zauważasz?

Wspomniana konwergencja, rozwój sieci 5G, ogromne przyspieszenie w obszarze transportu autonomicznego zarówno samochodów, jak i ciężarówek. Dużo jest dyskusji o prywatności danych, to gorący temat zwłaszcza w kontekście Chin. Wymieniłabym też na pewno medycynę, biotechnologię i możliwości przedłużenia ludzkiego życia. Na świecie bardzo dużo czasu poświeca się na dyskusję o ludzkich aspektach nowych technologii, o tym jak to zrobić, żeby długoterminowo nowa technologia służyła ludzkości zamiast ją do siebie naginać. To są dziś kluczowe tematy.

A jaki wpływ mają te trendy na przyszłość rynku pracy? Jak widzisz temat future of work?

Przede wszystkim trzy kluczowe trendy: reskilling, lifelong learning oraz adaptowalność i otwartość na zmiany. To nam pomoże przejść suchą nogą przez okres transformacji. Generalnie uważam, że obecność robotów i sztucznej inteligencji w rynku pracy spowoduje, że staniemy się bardziej ludzcy J.

Zmiany technologiczne, o których rozmawiamy, sprawiają, że świat – jak nigdy wcześniej – idzie do przodu w zawrotnym tempie. Jak mają odnaleźć się w nim tzw. „zwykli śmiertelnicy” i przestać wierzyć w to, że np. technologia zabierze im pracę?

Nie czytać idiotycznych artykułów, które są mało merytoryczne, ale mają krzykliwe i kontrowersyjne tytuły, bo takie się lepiej klikają. Wziąć się za swoją cyfrową edukację, zacząć czytać o tym książki i dobre artykuły, zaprzyjaźnić się z jakimś startupem i dowiedzieć się, jak działa. Zrobić online darmowy kurs programowania i poświęcić 30-60 minut dziennie na to, żeby się rozwijać. I tak już do końca życia. Generalnie technologie przyniosą nam pozytywne zmiany, ale nie ma w tym świecie miejsca dla ludzi, którzy na wszystko będą mówić „nie”, tylko dlatego, że to jest nowe.

Na koniec jeszcze powiedz, dlaczego warto wziąć udział w 3. edycji konferencji? Czym przekonałabyś osoby, które wahają się nad kupnem biletu?

To przyspieszona edukacja cyfrowa i odpowiedź na wiele nurtujących nas na co dzień pytań. Jeśli chcesz się stać częścią zmieniającego się dynamicznie świata i masz mało wolnego czasu – przyjdź na Masters&Robots i w ciągu dwóch dni uzupełnij wiedzę o kluczowe tematy. Otwórz oczy i stań się zmianą. Żadna inna konferencja ani warsztaty w Polsce nie dadzą takiego zastrzyku wiedzy z całego świata. Będzie interaktywnie, będzie można porozmawiać z prelegentami i posłuchać ich rad. Będzie można dotknąć nowych technologii i uzyskać porady, co zrobić ze sobą i ze swoją organizacją, jakie zmiany zacząć wprowadzać już od jutra.

 

MastersRobots_1400-300-baner-linkedin-final2

Przypominamy, że konferencja Masters&Robots odbędzie się w dniach 7-9 października w Warszawie. Dla wszystkich naszych czytelników, którzy jeszcze nie mają biletu, przygotowaliśmy specjalną zniżkę! Kod Digital_Mindset_MJCC obniża cenę wszystkich biletów o 20%.

Więcej informacji na temat konferencji znajdziecie tutaj: https://mastersandrobots.tech/

 

Tagi : , ,