liczydło_poziom

Dodano 8 Wrzesień 2017 Do Aktualności

Czy Polacy są zadowoleni z poziomu wynagrodzeń?

Ekonomiści i eksperci rynku pracy szacują, że rosnąca presja płacowa przy rekordowo niskim bezrobociu i malejącej dostępności siły roboczej będą sprzyjać wzrostowi dynamiki płac. Wynagrodzenia, według GUS, rzeczywiście idą w górę. Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2017 roku, w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4501,52 zł, czyli o prawie 5% więcej niż w roku ubiegłym. Pozytywne dane z rynku pracy nie do końca przekładają się jednak na satysfakcję pracowników.

Portal Praca.pl zapytał swoich użytkowników jak oceniają politykę płacową obecnego pracodawcy.
Wyniki wskazują, że niezadowolonych z obecnego wynagrodzenia jest aż 48% uczestników badania. Jedynie 8% uważa, że otrzymywana pensja jest taka, jak powinna być, a 44% użytkowników ocenia, że mogłoby być lepiej (jednak tak całkiem źle nie jest).

wynagrodzenia_praca_pl

Musimy pamiętać, że mimo ogólnej korzystnej tendencji na rynku pracy, w Polsce ciągle są regiony, w których bezrobocie jest na wysokim poziomie. Nie ma tam miejsca na presję płacową i tym samym satysfakcja z wynagrodzenia jest znacznie niższa – podkreślają eksperci rynku pracy Praca.pl.

Przy okazji tego badania portal Praca.pl zapytał również o świadczenia dodatkowe (tzw. benefity). Okazuje się, że większość, bo aż 48% ankietowanych takowych nie otrzymuje, a 17% nie jest z nich zadowolonych, twierdząc, że jest ich zbyt mało. Dodatki do pensji są satysfakcjonujące jedynie dla 14% użytkowników. Dla niespełna 4% badanych benefity nie mają żadnego znaczenia.

Tagi : , , , , , ,