adult-2449725_1920

Dodano 30 listopada 2017 Do Aktualności, Badania i raporty

Czy Polacy lubią swoją pracę?

Listopadowe badanie portalu Praca.pl pokazuje, że nie wszyscy Polacy są szczęśliwi w swoich miejscach pracy. Spośród 12 możliwych odpowiedzi na pytanie „za co najbardziej lubisz swoją pracę?” najwięcej, bo aż 25% ankietowanych zaznaczyło, że nie lubi jej wcale.

A jeśli już lubią swoją pracę, to głównie dzięki ludziom, z którymi pracujemy – tak deklaruje co piąty badany. I nie chodzi tylko o sympatię do współpracowników; duże znaczenie mają też ich kompetencje i umiejętności oraz fakt, że przy mądrych osobach możemy się uczyć i rozwijać. Ale czy to oznacza, że lubiani są również szefowie? Niestety, tu jest nieco mniej optymistycznie. Jedynie 3% ankietowanych wskazało postawy osób zarządzających firmą jako najlepszy aspekt w aktualnej pracy.

Użytkownicy Praca.pl lubią swoją pracę również dzięki wynagrodzeniu; taką odpowiedź wskazało 11% ankietowanych. Z doniesień GUS-u wynika, że średnia płaca w Polsce rośnie – duży skok widoczny był w październiku br. Bardzo niskie bezrobocie nasila presję płacową, której – jak widać – pracodawcy zaczynają ulegać. Dla 9% ankietowanych ważne jest to, że praca pozwala im się rozwijać, i to za to najbardziej lubią swoje aktualne zajęcie.

Analizie poddano także aspekty, które są najrzadziej doceniane przez pracowników. Badanie wykazało, że najmniej osób lubi swoją pracę za elastyczne godziny oraz możliwość pracy zdalnej. To kwestie ważne dla młodego pokolenia, któremu zależy na niezależności i swobodzie, więc eksperci rynku pracy prognozują, że niedługo ulegnie to zmianie. Coraz więcej firm będzie oferować takie udogodnienia i coraz częściej pracownicy to na te aspekty będą zwracać uwagę, oceniając miejsce pracy.

Źródło: materiały prasowe

Tagi : , , , ,