industrial-1636390_1280

Dodano 16 kwietnia 2019 Do Aktualności, Badania i raporty

Branża produkcyjna ciągle rekrutuje. Pracownicy dostają podwyżki.

Sektor przemysłowy kolejny rok ma się dobrze. Tendencja wzrostowa powinna się utrzymać również w przyszłości. 60% pracowników w ostatnim roku dostało podwyżki. Wielu spodziewa się wzrostu wynagrodzeń również w tym roku – to główne wnioski płynące z najnowszej edycji raportu Grafton Recruitment & Gi Group Manufacturing 2019 Sales & Market Trends.

50 tysięcy – tylu pracowników brakuje na różnych stanowiskach w sektorze produkcyjnym. Stale poszukiwani są m.in. spawacze, operatorzy maszyn, ładowacze, pilarze, tokarze, ślusarze, personel techniczny i specjaliści. Do tego niskie bezrobocie, duża rotacja, konieczność ściągania do pracy cudzoziemców i nowe regulacje ustawowe. Takie wyzwania stoją przed firmami w sektorze produkcyjnym. Dla kandydatów do pracy i pracowników to są dobre wiadomości, bo pracodawcy stają się bardziej elastyczni – komentuje Antonio Carvelli, Członek Zarządu i Deputy Country Manager Gi Group.

Raport Grafton Recruitment & Gi Group Manufacturing 2019 Sales & Market Trends Report odpowiada m.in. na pytania: Ile się zarabia w przemyśle produkcyjnym? Które stanowiska i branże są najlepiej opłacane? Jakie są trendy na rynku pracy? W Raporcie znajdują się również stawki wynagrodzeń na ponad 200 stanowiskach w sektorze produkcyjnym z podziałem na 13 województw. Opracowanie zawiera komentarze i analizy ekspertów dotyczące trendów rynkowych, zagrożeń i korzyści oraz wyzwań stojących przed przemysłem. Obserwując rynek pracy w przemyśle metalowym na terenie Górnego Śląska w roku 2018 nie zaobserwowałem rewolucyjnych zmian, raczej wzmocnienie trendów występujących już w latach poprzednich – tłumaczy Jarosław Litwiński, Lean Manager, cytowany w raporcie. – W najbliższym czasie największymi wyzwaniami dla firm metalowych będą: presja płacowa, odpływ doświadczonych pracowników ze względu na wiek emerytalny oraz brak możliwości pozyskania dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych.

Jak firmy radzą sobie z wyzwaniami? Jak wyjaśnia Anna Grodecka, Country HR Manager w Magneti Marelli: Znacznemu wydłużeniu uległ czas rekrutacji i pozyskania pracowników produkcji. W związku z brakiem kandydatów na rynku lokalnym, pracodawcy muszą też sięgać po pracowników zza wschodniej granicy, Indii czy Bangladeszu. W takich warunkach priorytetem jest retencja, przy czym, aby była ona skuteczna, nie wystarczy samo podniesienie wynagrodzeń. Dzisiaj pracodawcy muszą oferować rozwiązania kompleksowe. Nadal bardzo istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze czy zmianie pracodawcy są wynagrodzenia i benefity, ale równie istotna jest kultura oraz przyjazne środowisko pracy, komfort fizyczny i psychiczny.

O RAPORCIE: Manufacturing 2019 Sales & Market Trends Report to druga edycja raportu. Poprzednia ukazała się w 2018 roku. Raport przedstawia stawki wynagrodzeń dla 201 stanowisk w sektorze produkcyjnym, w podziale na 13 województw i segmenty rynku: przemysł ciężki, motoryzacyjny, produkcja AGD, przemysł chemiczny & FMCG. Opisuje pełną strukturę przedsiębiorstwa produkcyjnego: pion produkcji, jakości, zaopatrzenia i logistyki, działy wspierające (Back Office) oraz badań i rozwoju (R&D). Został sporządzony na podstawie n=7847.

Tagi : , , , , ,