Świat Młodych Badaczy_broszura

Dodano 5 grudnia 2018 Do Aktualności

270 uczniów z Warszawy wzięło udział w warsztatach „Świata Młodych Badaczy”  

Program edukacyjny „Świat Młodych Badaczy”, realizowany przez firmę Henkel, zawitał po raz kolejny do Warszawy. W dniach 26-30 listopada 270 uczniów stołecznych szkół podstawowych wzięło udział w interaktywnych warsztatach, których celem jest rozbudzanie w dzieciach zainteresowania naukami przyrodniczymi.

Program „Świat Młodych Badaczy” jest kierowany do uczniów 2., 3. i 4. klas szkół podstawowych. Głównym celem inicjatywy jest rozbudzenie w młodych ludziach ciekawości praw rządzących otaczającym światem, by w ten sposób zainteresować ich naukami przyrodniczymi i ścisłymi.

Program realizowany jest w formie 90-minutowych interaktywnych warsztatów. Dzieci biorące w nich udział wykonują proste eksperymenty badawcze – muszą m.in. podołać samodzielnemu odmierzaniu i mieszaniu potrzebnych składników, obserwować zachodzące procesy i zapisywać swoje obserwacje, by następnie wspólnie omówić wyniki przeprowadzonych doświadczeń. Uczestnicy są zachęcani przez prowadzących do zadawania pytań, snucia hipotez i wyciągania wniosków. Innymi słowy, mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium.

– Nauki przyrodnicze to przyszłość, dlatego tak ważne jest zaszczepienie już w najmłodszych uczniach ciekawości świata i pasji jego odkrywania. Warsztaty „Świata Młodych Badaczy” zostały skonstruowane w taki sposób, by pokazać, że fizyka, chemia czy biologia mogą być fascynujące. Cieszymy się, że uczniowie szkół podstawowych z Warszawy mieli okazję wcielić się w rolę naukowców dzięki naszemu programowi – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Partnerem edukacyjnym projektu jest bydgoska organizacja Nauka Jest Fajna!. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie przeprowadzają eksperymenty w jednym z kilku zakresów tematycznych związanych z głównymi obszarami działalności firmy Henkel. Uczniowie z Warszawy odkryli tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, m.in. w ramach modułu edukacyjnego „Z ziemniakiem na tropie kleju” samodzielnie przygotują klej z produktów dostępnych w każdej kuchni. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały broszurki edukacyjne „Eksperymentuj w domu”, zawierające opisy kolejnych kilkunastu, prostych w przeprowadzeniu, lecz zaskakujących doświadczeń, aby wspólnie z rodzicami mogły kontynuować swoją naukową przygodę.

– Prowadząc warsztaty „Świata Młodych Badaczy” widzimy, jak w dzieciach budzi się ciekawość, kiedy samodzielnie mogą dojść do tego, dlaczego w przyrodzie zachodzą rozmaite zjawiska. Rozpalamy w nich tę iskrę i mamy nadzieję, że w przyszłości roznieci ona prawdziwy ogień, głód wiedzy – mówi Justyna Karpińska z Nauka Jest Fajna!

Projekt realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty „Świata Młodych Badaczy” prowadzone były w Warszawie, Bydgoszczy, Pile, Wrzącej, Raciborzu, Dzierżoniowie i Stąporkowie. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 2700 dzieci.

Tagi : , ,